avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata numerar.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata numerar.

Pot plati numerar o factura de 30000 de lei, in decursul unei luni, in mai multe transe?
Cel mai recent răspuns: magiccom , utilizator 15:58, 6 Noiembrie 2020
Nu.Numai op. Puteti face mai multe.
Nici in luni diferite?
(3) Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi
servicii pentru facturile a căror valoare este mai mare de 5.000 lei şi, respectiv, de
10.000 lei, către magazinele de tipul cash and carry. Persoanele prevăzute la art. 1
alin. (1) pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 5.000 lei, către
furnizorii de bunuri şi servicii, respectiv de 10.000 lei, către magazinele de tipul cash
and carry, astfel: 5.000 lei/10.000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon
putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
l 70/2015 art.(3)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata in numerar la furnizor Ciortea Zita Ciortea Zita Buna ziua, daca de la furnizori am facturi care depasesc 5000 ron, pot achita in numerar suma de 5000 ron si diferenta prin banca, avind in vedere prederile ... (vezi toată discuția)
Plafonarea incasarilor si platilor emanuela25 emanuela25 Buna ziua Am o nelamurire in ceea ce priveste articolul din legea 70/2015 in care se precizeaza ca \\"Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către ... (vezi toată discuția)
Plata intretinere restanta nicola11 nicola11 detin o locuinta in bucuresti si in urma decesului tatalui meu m.am trezit ca am de plata o suma foarte mare la intretinere,...16700lei cu penalizari cu ... (vezi toată discuția)