Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata numerar.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata numerar.

Pot plati numerar o factura de 30000 de lei, in decursul unei luni, in mai multe transe?
Nu.Numai op. Puteti face mai multe.
Nici in luni diferite?
(3) Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi
servicii pentru facturile a căror valoare este mai mare de 5.000 lei şi, respectiv, de
10.000 lei, către magazinele de tipul cash and carry. Persoanele prevăzute la art. 1
alin. (1) pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 5.000 lei, către
furnizorii de bunuri şi servicii, respectiv de 10.000 lei, către magazinele de tipul cash
and carry, astfel: 5.000 lei/10.000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon
putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
l 70/2015 art.(3)