Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sunt acuzata de furt pentru ca cineva a pierdut un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sunt acuzata de furt pentru ca cineva a pierdut un telefon si niste chei

Eu zic ca o sa ne fie si la 80 de ani frica de moarte, nimeni nu vrea sa moara, decat daca are ganduri sinucigase. Nu ajungi la 60 de ani si zici ca te-ai plictisit; viata este ceva care se schimba in fiecare minut, in fiecare secunda se poate intampla ceva nou si poti ajunge la fel de repede de la agonie la extaz. Asa ca, nu cred ca la 60 de ani, vor disparea complet toate posibilitatile de a face ceva, de a trai. La fiecare varsta "ai un rol", la 1-5 ani sa fi cute si sa se laude parintii cu tine, la 6-10 ani sa mergi la scoala si sa inveti.
criscali81, utilizator
criscali81 a scris:
...Acum o saptama am primit o citatie acasa ca sunt chemata la politie pentru a da declaratii.
Am niste intrebari:
Ma pot da in judecata pentru furt? De ce ma cheama la politie ? Cum sa demonstrez ca nu am nimic deaface cu treaba asta?
Va multumesc.

Nu trebuie sa demonstrati dumneavoastra ca nu ati furat nimic , ei trebuie sa demonstreze ca ati furat , si in functie de acuzatiile care vi se aduc dumneavoastra va aparati .
Va multumesc pentru raspuns.
Nu puteti sa patiti absolut nimic si va si argumentez!
1- In camerele sau cabinele de proba nu exista camere de luat vederi (din motive legate de intimitate)
2- Cei 2 (sot si sotie ) pot sustine ca si-au uitat si 2-3 lingouri de aur (e treaba lor)
3- Nu are importanta ca ati intrat prima dupa ce sotii au parasit cabina de proba (asta nu demonstreaza nimic)
4- Cabina de proba este atat de mica incat este greu de crezut ca cineva isi poate uita cheile si telefonul(poate doar daca este orb si nu are insotitor)
5. Dvs nu aveti obligatia sa demonstrati ca sunteti nevinovata! Ei sunt obligati sa produca probe irefutabile care sa arate ca ati luat obiectele respective!
Succes!
B-)
Daca situatia sta exact cum ati spus dvs, nu vi se poate intampla nimic! Este dreptul lor sa faca plangere la politie iar dumneavoastra, daca ati fost citata, aveti obligatia de prezentare, dar nu si obligatia de a declara ceva! Organele de cercetare penala trebuie sa stranga probe astfel incat sa inlature prezumtia de nevinovatie ce planeaza asupra dvs. Oricum, cred ca un avocat ar rezolva problema printr-o simpla prezentare la organele de politie;) Succes!

Av. Claudiu Sorin Feteanu
romania inedit a scris:

criscali81 a scris:
...Acum o saptama am primit o citatie acasa ca sunt chemata la politie pentru a da declaratii.
Am niste intrebari:
Ma pot da in judecata pentru furt? De ce ma cheama la politie ? Cum sa demonstrez ca nu am nimic deaface cu treaba asta?
Va multumesc.

Nu trebuie sa demonstrati dumneavoastra ca nu ati furat nimic , ei trebuie sa demonstreze ca ati furat , si in functie de acuzatiile care vi se aduc dumneavoastra va aparati .

Da, asa este.
Este insa recomandabil sa aveti avocat daca mergeti la politie.

Nu stiu daca chiar o simpla prezenta a avocatului la politie ar rezolva problema dar macar ar fi sanse sa se mentina la fel situatia.Adica o situatie buna.

Conteaza foarte mult si care vor fi probele in acuzare.Daca exista si daca duc catre dvs.Lao prima vedere sunteti suspect dar nu inseamna ca sunteti si vinovat.

avocat Claudiu Lascoschi