Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj de bunuri comune , sunt in Partaj cu fosta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj de bunuri comune , sunt in Partaj cu fosta sotie si imi ...

Partaj de bunuri comune , cu fosta sotie si imi datoreaza pensia minorului , dupa salarul minim pe economia germana ? cum recuperez aceasta suma de bani ? prin executare silit .
Dan Mihai, utilizator
Da, prin executare silită.
Va mulțumesc domnule Av, pentru răspuns , la mine e o problema puțin mai complicată .
1 Fosta sotie imi datoreaza Pensia de întreținere a minorului , prin hotarare definitiva si irevocabila , suma de bani e cam mare 8800 de Euro ,
2. Acuma fosta sotie ma dat în judecată pentru PARTAJ , și aici as vrea sa obtin și creanțele din pensia de întreținere . problema se pune ca eu as opta si pentru un Sechestrul asigurător ,
va rog sami spuneti cum e mai bine sa fac

Pensia se datorează minorului.partajul este între dvs.Apelati la un avocat sa va găsească o soluție operativa.
Antoanela Geaman, Avocat
Buna Dimineata , nu se poate găsi o soluție, cu Mama lui nu coopereaza ? iar pensia nu mai este a minorului pentru ca eu in calitate de tata am cheltuit bani cu minorul la scoala în Germania .
nu e nevoie de sechestru. Daca ramaneti cu casa si va trebui sa ii dati sulta, pensia o recuperati din sulta. veti incepe executarea silita si cand veti vira sulta, contul e deja blocat si veti recupera banii.
Pana atunci, poate se mai strang.
copilul e la dvs ?