avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1977 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj de bunuri comune , sunt in Partaj cu fosta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj de bunuri comune , sunt in Partaj cu fosta sotie si imi ...

Partaj de bunuri comune , cu fosta sotie si imi datoreaza pensia minorului , dupa salarul minim pe economia germana ? cum recuperez aceasta suma de bani ? prin executare silit .
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Noiembrie 2020
Dan Mihai, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dan Mihai , utilizator 08:49, 10 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, prin executare silită.
Va mulțumesc domnule Av, pentru răspuns , la mine e o problema puțin mai complicată .
1 Fosta sotie imi datoreaza Pensia de întreținere a minorului , prin hotarare definitiva si irevocabila , suma de bani e cam mare 8800 de Euro ,
2. Acuma fosta sotie ma dat în judecată pentru PARTAJ , și aici as vrea sa obtin și creanțele din pensia de întreținere . problema se pune ca eu as opta si pentru un Sechestrul asigurător ,
va rog sami spuneti cum e mai bine sa fac

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensia se datorează minorului.partajul este între dvs.Apelati la un avocat sa va găsească o soluție operativa.
Ultima modificare: Duminică, 8 Noiembrie 2020
Antoanela Geaman, Avocat
Buna Dimineata , nu se poate găsi o soluție, cu Mama lui nu coopereaza ? iar pensia nu mai este a minorului pentru ca eu in calitate de tata am cheltuit bani cu minorul la scoala în Germania .
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu e nevoie de sechestru. Daca ramaneti cu casa si va trebui sa ii dati sulta, pensia o recuperati din sulta. veti incepe executarea silita si cand veti vira sulta, contul e deja blocat si veti recupera banii.
Pana atunci, poate se mai strang.
copilul e la dvs ?

Alte discuții în legătură

Caut urgent avocat sammy44 sammy44 caut un avocat specializat in executari silite (vezi toată discuția)
Executorul achita sulta sotului fara titlu executoriu dandanaua dandanaua Prin hotarare judecatoreasca, imobilul apartinand sotilor a fost partajat, atribuindu-se sotului debitor I.M., care a fost obligat la sulta catre celalalt sot, ... (vezi toată discuția)
Plata sulta partaj pentru un apartament executat silit Parisien Parisien Buna ziua!In urma cu un an de zile,m-am inteles cu fosta mea sotie sa facem partajul apartamentului,prin care ea se obliga sa imi achite o sulta in valoare de ... (vezi toată discuția)