Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comunicare citatie venita pe numele unui angajat Buna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comunicare citatie venita pe numele unui angajat Buna ziua! Avem un angajat , care are contractul suspendat . ...

Buna ziua!
Avem un angajat , care are contractul suspendat .
Pe adresa firmei , a venit o citatie ,avand ca destinatar aceasta persoana.
Deoarece ,persoana respectiva ,desi contactata telefonic ,nu s-a prezentat pentru a i se inmana aceasta citatie, ce ar trebui sa facem noi?
Ii trimitem prin posta, citatia- cu confirmare de primire?
Notificam Judecatoria ,ca nu avem persoana -prezenta fizic , fiind in concediu fara plata (suspendat)?
Nechifor Catalina, utilizator
Ii puteti trimite prin posta, citatia- cu confirmare de primire.
Multumesc!
Am trimis prin posta ,cu confirmare de primire.
De obicei ,daca nu gaseste persoana acasa , posta pune aviz ,dar ni s-a intamplat sa se intoarca plicuri ,neridicate de destinatar ,dupa o luna de zile.
Din acest motiv ,intreb: trebuie trimisa o instiintare ,din partea noastra , catre Judecatorie,unde sa le aducem la cunostinta situatia dansului si faptul ca i-am trimis prin posta citatia?
Cred ca este important de stiut,, deoarece cum reiese din citatie , are calitatea de inculpat
Eu zic ca puteti comunica instantei situatia salariatului dvs. precum si faptul sa i-ati trimis citatia pe adresa dumnealui.
Nu va costa nimic ( poate doar un plic si o coala de hartie).
Suspectul, inculpatul, părțile în proces, precum și alte persoane se citează la adresa unde locuiesc, iar dacă aceasta nu este cunoscută, la adresa locului lor de muncă, prin serviciul de personal al unității la care lucrează..

De asemenea, emiteti catre Judecatorie o adresa, numai dupa primirea confirmarii, prin care le comunicati ca nu s-a putut inmana citația persoanei citate sub luare de dovadă, arătând motivul pentru care nu s-a putut obține semnătura acesteia.
Cornel Vasile, Consilier juridic