avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1134 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comunicare citatie venita pe numele unui angajat Buna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comunicare citatie venita pe numele unui angajat Buna ziua! Avem un angajat , care are contractul suspendat . ...

Buna ziua!
Avem un angajat , care are contractul suspendat .
Pe adresa firmei , a venit o citatie ,avand ca destinatar aceasta persoana.
Deoarece ,persoana respectiva ,desi contactata telefonic ,nu s-a prezentat pentru a i se inmana aceasta citatie, ce ar trebui sa facem noi?
Ii trimitem prin posta, citatia- cu confirmare de primire?
Notificam Judecatoria ,ca nu avem persoana -prezenta fizic , fiind in concediu fara plata (suspendat)?
Ultima modificare: Marți, 10 Noiembrie 2020
Nechifor Catalina, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:17, 10 Noiembrie 2020
Ii puteti trimite prin posta, citatia- cu confirmare de primire.
Multumesc!
Am trimis prin posta ,cu confirmare de primire.
De obicei ,daca nu gaseste persoana acasa , posta pune aviz ,dar ni s-a intamplat sa se intoarca plicuri ,neridicate de destinatar ,dupa o luna de zile.
Din acest motiv ,intreb: trebuie trimisa o instiintare ,din partea noastra , catre Judecatorie,unde sa le aducem la cunostinta situatia dansului si faptul ca i-am trimis prin posta citatia?
Cred ca este important de stiut,, deoarece cum reiese din citatie , are calitatea de inculpat
Eu zic ca puteti comunica instantei situatia salariatului dvs. precum si faptul sa i-ati trimis citatia pe adresa dumnealui.
Nu va costa nimic ( poate doar un plic si o coala de hartie).
Suspectul, inculpatul, părțile în proces, precum și alte persoane se citează la adresa unde locuiesc, iar dacă aceasta nu este cunoscută, la adresa locului lor de muncă, prin serviciul de personal al unității la care lucrează..

De asemenea, emiteti catre Judecatorie o adresa, numai dupa primirea confirmarii, prin care le comunicati ca nu s-a putut inmana citația persoanei citate sub luare de dovadă, arătând motivul pentru care nu s-a putut obține semnătura acesteia.
Ultima modificare: Marți, 10 Noiembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz primire convocare cercetare disciplinara aijin aijin Buna ziua. Ce se intampla daca un salariat refuza sa semneze convocarea pentru cercetarea diciplinara si refuza si sa primeasca scrisoarea recomandata? (vezi toată discuția)
Citarea prin poștă: partea citată trebuie să semneze de primire? tiberiussly tiberiussly Doresc să știu dacă citarea unei părți prin poștă presupune ca acea parte să semneze de primire poștașului. (vezi toată discuția)