Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua,mama mea are niște probleme de sănătate ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua,mama mea are niște probleme de sănătate și a obținut ...

Buna ziua,mama mea are niște probleme de sănătate și a obținut diagnostic profesional,dar la locul de munca nu i au dat boala profesională,ma puteți ajuta?
Nu cunosc termenul de diagnostic profesional.
Cine i-a dat "diagnosticul profesional" trebuie sa fie medic si daca afectiunile se incadreaza in prevederile legale trebuie sa completeze formularul BP1 si sa-l inainteze la DJSP. In baza acestui formular, DJSP dispune medicului de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, sa cerceteze cauzele care au dus la respectivul "diagnostic profesional".
Daca sunt indeplinite conditiile legale, in urma cercetarii si a avizarii PV de cercetare, DJSP intocmeste formularul BP2 in baza caruia angajatorul inregistreaza BP si completeaza formularul FIAM.
Cititi HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, art. 149-177 Gasiti legislatia pe internet.