Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dosar urmarire penala intocmit de Jandarmerie ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dosar urmarire penala intocmit de Jandarmerie ?

Buna ziua ,
Vreau sa stiu daca pentru furturile ( tentative ) cu autori cunoscuti , in care patrule de la Jandarmerie au prins faptuitorii pot sa intocmeasca dosare de urmarire penala , fara a fi nevoie sa mai sesizez organele de politie .
Daca se poate pe scurt cu referire la articole din c.p. sau c.p.p. sa transmiteti procedurile care trebuie efectuate pentru incidentele ( flagrante ) cu autori cunoscuti , de organele de politie . ( sau de Jandarmerie ? )
Va multumesc .
Sarbatori fericite pentru colectivul dumneavoastra .
Buna ziua !
In conformitate cu art. 19, al.(1), lit.r) din Cap. III al Legii nr. 550 din 29 noiembrie 2004 privind organizarea şi funcţionarea Jandarmeriei Române, capitol intitulat "Atribuţiile Jandarmeriei Române", aceasta are si aceasta competenta:
" r)efectuează, în condiţiile legii, acte necesare începerii urmăririi penale pentru infracţiunile constatate pe timpul executării misiunilor specifice, potrivit prevederilor art. 214 din Codul de procedură penală;".
Cu stima !
Raspunsul dlui Zaharia ma scuteste de orice comentariu!=D>
Concluzionez sec fara sa mai argumentez bazat pe textul de lege fiindca il aveti mai sus: Jandarmeria are competenta de a efectua actele premergatoare inceperii urmaririi penale pentru faptele constatate in efectuarea misiunilor specifice!