Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchirieri garsoniere - doresc un sfat!!!(ajutoooor)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchirieri garsoniere - doresc un sfat!!!(ajutoooor)

doresc sa aflu daca se poate inchiria o garsoniera care are proprietar, dar nu are un contract facut cu nici o agentie imobiliara, dar eu doresc sa fac un contract de inchiriere prin o agentie cu acest proprietar(el vrea). doresc sa fac asta de doarece inchirierea unei garsoniere prin o agentie costa f. mult, dar in acelasi timp acolo unde lucrez primesc bani pentru chirie (nu multi), dar pentru ai primi imi trebuie un contract incheiat cu o agentie imobiliara. va rog ajutati ma!!!! nu am inchiriat niciodat nimic, si habar nu am ce trenuie facut .......#-o
De ce tre3buie neaparat prin intermediul unei agentii.Puteti sa incheiati contractul de inchiriere in forma autentica la un birou notrial sau cu data certa la un cabinet de avocat
Sfatul meu este sa inchiriati direct si sa inregistrati contractul de inchiriere la administratia financiara! (este un model standard de contract-nici nu va trebuie ceva detaliat). Cu exemplarul dvs (vizat de catre administratia financiara) va decontati suma pe care v-o plateste societatea la care lucrati pentru chirie!
Nu aveti nevoie de nici un fel de notar , avocat sau agentie imobiliara!
Nu uitati , la incheierea contractului de inchiriere , sa solicitati si intocmirea unui proces verbal cu obiectele care vi se predau odata cu apartamentul si stare in care se afla apartamentul si acele obiecte! Asta pentru a preintampina eventualele neintelegeri cu proprietarul!
Succes!
=D>