Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Printr-o hotarare a instantei de fond am ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Printr-o hotarare a instantei de fond am fost obligata ...

Buna ziua!
Printr-o hotarare a instantei de fond am fost obligata la plata unei sume de bani plus cheltuieli de judecata. Daca atac cu apel hotararea doar cu privire la cuantumul cheltuielilor de judecata, exista vreo posibilitate ca hotararea sa devina definitiva sau executorie cu privire la suma de bani la plata careia am fost obligata, sau doar cand se solutioneaza apelul?
Multumesc!
In principiu, instanta de apel se va pronunta numai pe cheltuieli, iar partea din hotarare constand in obligarea la plata unei sume de bani va ramane definitiva.
Hotărârea va rămâne definitivă la data pronunțării soluției din apel, indiferrent ce motive de apel vreți dvs să invocați.

Nu este cu putință ca o hotărâre să rămână definitivă parțial, doar cu privire la anumite aspecte.