avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am si eu o intrebare mai ciudata. daca o persoana a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am si eu o intrebare mai ciudata. daca o persoana a decedat, ...

am si eu o intrebare mai ciudata.
daca o persoana a decedat, pentru cel cu care statea in concubinaj mai este posibil prin acte sa dobandeasca un certificat de casatorie cu decedata?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Noiembrie 2020
silviu39, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 12:37, 11 Noiembrie 2020
Nu te poti casatori cu o persoana decedata.
Trebuiau facute demersurile cat era in viata...

Dar puteti cere o parte din mostenire daca puteti dovedi ca ati contribuit la obtinerea acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi concubinaj Liulica Gina Liulica Gina Dupa un concubinaj de 20 ani (numai cununie religioasa) ce drepturi are sotul supravetuitor? (vezi toată discuția)
Partaj dupa concubinaj ContSters97117 ContSters97117 Nu stiu daca problema mea se incadreaza in acest domeniu ,dar incerc totusi sa va adresez cateva intrebari in speranta ca imi veti putea raspunde, sau eventual ... (vezi toată discuția)
Drept mostenire garsoniera - va rog, cititi! Claudium123 Claudium123 Situatia este urmatoarea: mama mea naturala s-a recasatorit la un moment dat si a ramas casatorita pana cand a murit cu aceasta persoana timp de 20 de ani. ... (vezi toată discuția)