Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzare furt supermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzare furt supermarket

O ruda de-a mea a fost acuzata pentru furt de produse dintr-un supermarket in valoare de 15 RON.

Produsele in plus gasite, au fost comercializate de la un chiosc. Dansa, a intrat cu ele in supermarket si singura greseala este ca nu a cerut bon(de la acel chiosc), sau a uitat sa il ceara, neavand dovada la supermarket, pentru acele 3 produse.

A fost oprita de catre cei de la supermarket, chemata politia, iar la momentul actual este creat si un dosar penal.

Am fost sunat atunci de catre dansa si am stat de vorba cu politistii, care au pus-o sa semneze un PV.

Dansa mi-a spus ca nu a luat acele produse cu care a fost gasita, Le-a cerut politistilor sa mearga la acel chiosc, dar a fost tinuta in masina si nu i s-a permis accesul ca sa vorbeasca cu vanzatoarea.

Unul dintre politisti a intrat in acel magazin si apoi a fost pusa sa semneze acel proces verbal, lasand-o sa plece.

Fiind singura - cu copiii plecati in strainatate, am fost rugat sa o ajut sa solutioneze aceasta problema.

Doamna este in varsta, pensionara, nu isi poate permite un avocat, iar in discutia avuta cu politistii mi-au spus ca mai bine ar fi sa recunoasca fapta comisa.

Nu am reusit sa vad clar dovezile preluate de la supermarket, poze alb-negru, care mi-au fost aratate pe fuga, Le-am repetat agentilor de politie, ca este o greseala, singura greseala a dansei fiind faptul ca nu a luat bonul de la acel chiosc.

Ce nu inteleg este de ce nu a sunat alarma cand a iesit cu produsele cumparate si cele pe care le declara magazinul drept furate - daca intr-adevar sunt? A avut doar o plasa de plastic...

Doua produse asemanatoare cumparate din doua locuri diferite nu ar trebui recunoscute(ambele) de catre sistemul de plata al supermarketului, nu?

Ce solutie propuneti pentru aceasta problema? Nu are antecedente penale si are cazierul curat. De asemenea, nu poate actiona in judecata aceasta fapta pentru ca nu isi poate permite un avocat.
Daca nu isi permite avocat poate ca ar fi bine sa faca cum zice politia ca sa nu isi complice existenta.
Care sunt pasii urmatori? Am inteles ca va fi chemata la politie pentru a face o declaratie.

Exista riscul de inchisoare? Amenda?

Nu stiu daca am inteles bine, dar dosarul se va duce mai departe la un procuror? Iar acesta decide, daca va trimite mai departe sau nu, acel dosar.

Acele produse gasite in plus, au ramas la supermarket.