Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate - actiune introdusa in numele minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate - actiune introdusa in numele minorului

Sora mea are 3 copii dintr-o relatie cu un barbat casatorit, ea nefiind casatorita cu nimeni la acel moment. Doi dintre copii au fost recunoscuti de catre tatal biologic si poarta numele lui (Ionescu). Pentru cel de-al 3-lea copil s-a facut certificatul de nastere mai tarziu si (din motive neclare + ceva suspiciuni ca ar fi copilul altuia) tatal biologic nu apare pe certificatul de nastere si copilul poarta numele de familie al mamei (Vasilescu). Cel de-al 3-lea copil n-a avut tata in certificat pana cand sora mea (care intre timp s-a casatorit cu un alt barbat) nu l-a convins pe acesta sa se declare tatal celui de-al 3-lea copil desi era evident ca nu el e tatal (nici nu se cunosteau cand copilul a fost nascut). Sotul ei a acceptat sa faca asta si acum el apare in certificat ca tata dar numele de familie al copilului a ramas acelasi (adica numele de fata al mamei).

Incercand o restrangere a problemei ma limitez deci la o ecuatie cu urmatoarele variabile:
- copil de 9 ani care se numeste Vasilescu (nume de fata al mamei)
- il are pe tata biologic pe Ionescu
- in certificat apare ca tata cel care e actualul sot al mamei
+ in ecuatie apare si fratele mamei (eu) care propune reglementarea situatiei in sensul normal: copilul sa aiba tatal biologic in certificat si sa poarte numele acestuia. Aparent mama copilului nu are nimic impotriva (suntem la stadiul de discutii deocamdata, poate isi schimba decizia in momentul in care devine evidenta actiunea de a incepe) si nici sotul ei care, in mod eronat, apare ca fiind tatal acestui minor. Cu tatal biologic nu s-a discutat acest aspect pentru ca mama e in relatii bune cu el, primeste bani pentru intretinerea copiilor si spune ca nu vrea sa ii creeze probleme cu familia lui (care nu stie de existenta acestor copii si pentru acest motiv nici nu l-a dat in judecata pentru pensie alimentara).

O propunere care s-a facut a fost sa iau eu asupra mea toata procedura adica sa intentez eu (fratele mamei) actiune de paternitate in instanta in numele minorului pentru a obliga pe tatal biologic a se supune unui test ADN si in felul acesta sa fiu eu considerat singurul vinovat de tulburarea apelor. Pentru mine conteaza ca minorul sa fie recunoscut de tatal lui (daca el e cu adevarat) si sunt pregatit sa ma implic in acesta actiune (inclusiv financiar pentru plata unui avocat, test ADN, etc.).

Cum orice ecuatie are si variabile dar si necunoscute, uitati necunoascuta mea: Am eu dreptul sa introduc in instanta un astfel de actiune in numele copilului? Daca DA, cine trebuie obligatoriu sa fie de acord pentru ca totul sa se deruleze pana la final?
1. Mama? (aparent ea zice ca va fi de acord sa scot eu castanele din foc si ea sa nu pice vinovata de declansarea acestei actiuni; dar daca ea se impotriveste declansarii actiunii?).
2. Tatal biologic? Poate sa refuze testul ADN si nimic si nimeni sa nu il poata obliga?
3. Sotul actual al mamei?

Sper ca am fost clar in expunere si va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
In mod firesc tatal copilului este sotul mamei. Daca ei insa nici nu se cunosteau la data conceperii copilului atunci aceasta varianta cade. Mama si tatal biologic sunt cei care trebuie sa se prezinte la testul A.D.N. La test puteti afla daca cel cu are si ceilalti 2 copii este si tatal celui de al IIIl lea. Ea trebuie sa stie cu cine a conceput copilul pentru a -i putea cere bani si da in judecata pentru abandon de familie. Cel mai bine ar fi sa intrebati si sa contactati un avocat.
ralucastefan2007 a scris:

In mod firesc tatal copilului este sotul mamei. Daca ei insa nici nu se cunosteau la data conceperii copilului atunci aceasta varianta cade. Mama si tatal biologic sunt cei care trebuie sa se prezinte la testul A.D.N. La test puteti afla daca cel cu are si ceilalti 2 copii este si tatal celui de al IIIl lea. Ea trebuie sa stie cu cine a conceput copilul pentru a -i putea cere bani si da in judecata pentru abandon de familie. Cel mai bine ar fi sa intrebati si sa contactati un avocat.

Doamna avocat, va multumesc pentru raspuns. In cazul descris nu se pune problema de cerut bani tatalui biologic sau de abandon de familie. E doar o chestiune de recunoastere a unui copil care, tinand cont de conjunctura de la acel moment, se presupune a fi tot al lui. Si in contextul acesta ma stradui sa aflu daca lipsa de actiune a mamei (comoditate, alte motive neclare etc.) poate fi inlocuita legal de a actiune a mea declansata in numele minorului. Pur si simplu ea a ramas in relatii bune cu el si pare a accepta idea unei actiuni de recunoastere a paternitatii numai daca o terta persoana o porneste si nu ea in mod direct. Multumesc pentru eventuale precizari (poate si o trimitere la vreo prevedere legala).
Cererea de chemare in judecata trebuie introdusa in numele copilului ca singur titular al dreptului la actiunea in stabilirea paternitatii. Atunci cand copilul este minor, ea poate fi introdusa de mama, iar in lipsa mamei, de reprezentantul legal. „Art. 60. — Actiunea in stabilirea paternitatii din afara casatoriei poate fi pornita de mama intr-un termen de un an de la nasterea copilului.” Actiunea apartinand copilului nu se prescrie in timpul vietii acestuia.”
Vedeti si Legea 278/2007 pentru modificarea si completarea Codului familiei
CODUL FAMILIEI (Actualizat 14 septembrie 2007).
legally a scris:

Cererea de chemare in judecata trebuie introdusa in numele copilului ca singur titular al dreptului la actiunea in stabilirea paternitatii. Atunci cand copilul este minor, ea poate fi introdusa de mama, iar in lipsa mamei, de reprezentantul legal. „Art. 60. — Actiunea in stabilirea paternitatii din afara casatoriei poate fi pornita de mama intr-un termen de un an de la nasterea copilului.” Actiunea apartinand copilului nu se prescrie in timpul vietii acestuia.”
Vedeti si Legea 278/2007 pentru modificarea si completarea Codului familiei
CODUL FAMILIEI (Actualizat 14 septembrie 2007).

Multumesc pentru raspuns. Am citit si ce e scris in sensul asta in legea 278 si daca am inteles bine, eu, in calitate de frate al mamei si implicit ca unchi al copilului, nu ma pot erija intr-un fel de reprezentant al copilului pentru ca numai mama sau un tutore poate face asta in numele minorului. Am inteles bine? Multumesc.
As este, daca nu aveti calitatea de reprezentant legal a lcopilului, nu puteti introduce actiunea in numele acestuia.