avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ! Mama mea are dementa avansata ! E legel ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ! Mama mea are dementa avansata ! E legel ca sotul ...

Buna ziua !
Mama mea are dementa avansata ! E legel ca sotul ei, care nu este si tatal meu, sa hotarasca de unul singur, ( fara sa consulte si copii ei) in locul mamei ? De exemplu am cerut sa ne permita sa angajam pe cineva care sa aiba grija de ea, si ne-a interzis categoric . Mentionez ca el are 93 de ani si ea 80 de ani .
Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 06:43, 15 Noiembrie 2020
Faceti ordin de interdicție sa puteti sa actionati
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce, mai exact, hotărăște de unul singur? (sau ce ar putea să hotărască?) Meniul pentru prânz și mai ce?
Dacă poate să o îngrijească...
Este, totuși, soțul ei. (ce importanță are că nu este și tatăl dvs.?)
Da. E Chiar și legal. El (soțul) este primul obligat (519 C. civ.). Apoi, dvs....
Probabil că la un moment dat nici el nu va mai putea. Și atunci ar fi bine să fiți prin preajmă.
Iar între timp, încercați prin discuții.
Care este, mai exact, problema dvs.?
Dacă vreți să vă asumați obligații, promovați o acțiune de punere sub interdicție, cereți să fiți numit/ă tutore...
Ultima modificare: Duminică, 15 Noiembrie 2020
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instituirea tutelei asupra mamei bolnave ContSters61389 ContSters61389 Mama este grav bolnava de dementa mixta si intentionez sa deschid actiune pentru tutela.Vreau sa stiu daca dupa instituirea tutelei pot sa o internez intr-un ... (vezi toată discuția)
Proprietate parinte bolnav de dementa giureamax giureamax Buna ziua,am unu din parinti bolnav de dementa,nu se poate ingriji singur depinde in totalitate de ajutorul meu si al mamei.Eu impreuna cu mama ne-am hotarat ... (vezi toată discuția)
Bolnav alzheimer mihaela495 mihaela495 Buna ziua, As dori ceva sfaturi/informatii daca se poate. O persoana cu o varsta inaintata este diagnosticata cu boala Alzheimer, are si certificat de ... (vezi toată discuția)