Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ! Mama mea are dementa avansata ! E legel ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ! Mama mea are dementa avansata ! E legel ca sotul ...

Buna ziua !
Mama mea are dementa avansata ! E legel ca sotul ei, care nu este si tatal meu, sa hotarasca de unul singur, ( fara sa consulte si copii ei) in locul mamei ? De exemplu am cerut sa ne permita sa angajam pe cineva care sa aiba grija de ea, si ne-a interzis categoric . Mentionez ca el are 93 de ani si ea 80 de ani .
Va multumesc .
Faceti ordin de interdicție sa puteti sa actionati
Ce, mai exact, hotărăște de unul singur? (sau ce ar putea să hotărască?) Meniul pentru prânz și mai ce?
Dacă poate să o îngrijească...
Este, totuși, soțul ei. (ce importanță are că nu este și tatăl dvs.?)
Da. E Chiar și legal. El (soțul) este primul obligat (519 C. civ.). Apoi, dvs....
Probabil că la un moment dat nici el nu va mai putea. Și atunci ar fi bine să fiți prin preajmă.
Iar între timp, încercați prin discuții.
Care este, mai exact, problema dvs.?
Dacă vreți să vă asumați obligații, promovați o acțiune de punere sub interdicție, cereți să fiți numit/ă tutore...
romascanu, moderator