Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... se poate beneficia de pansie si salariu functionar ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

se poate beneficia de pansie si salariu functionar public in acelasi timp?

Buna ziua!
Tatal meu este functionar public, dar vrea sa iasa la pensie . Poate sa beneficieze de pensie si sa lucreze in continuare ca functionar public?
Multumesc!
În sistemul public de pensii, în cazul unui beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit un contract individual de muncă sau o decizie de numire într-o funcție publică.
Dacă tatăl dumneavoastră se află în una dintre situațiile de mai sus (pensione anticipiată sau anticipată parțial) și vrea să continue, atunci răspunsul este că nu le poate cumula.
Pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice, funcționarul public poate fi menținut în funcția publică deținută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu.
Am înțeles....
Este vorba despre pensie de limita de vârstă.
Poate beneficia de pensia de limita de vârstă si poate continua si cu serviciul ca funcționar public în același timp?