Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Un functionar public, barbat care are varsta de 63 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Un functionar public, barbat care are varsta de 63 ani si are ...

Un functionar public, barbat care are varsta de 63 ani si are grupa de munca, deci se poate pensiona, poate fi mentinut in functia publica in urma unei cereri formulate cu 2 luni inainte de data pensionarii urmand sa beneficieze si de pensie si de salariu?
La alin.(2) al art.517 C. ad-tiv, se prevede ca in mod exceptional, pe baza unei cereri formulate cu 2 luni inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea conducatorului autoritatii sau institutiei publice, functionarul public poate fi mentinut in functia publica detinuta maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu.

In speta, vorbim despre pensionarea la limita de varsta si nu despre cea cu reducerea varstei standard.