Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Femeie functionar public public poate ramne in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Femeie functionar public public poate ramne in activitate peste ...

Functionar public femeie, 63 ani, poate ramane in activitate fara acordul primarului, pina la 65 ani?(august 2021)
Amalia N., utilizator
Potrivit Codului Administrativ, in mod excepțional, pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice, funcționarul public poate fi menținut în funcția publică deținută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu.

In speta, nu poate ramane in activitate fara acordul primarului.