Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Care sunt articolele si actele normative care prevad ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Care sunt articolele si actele normative care prevad achitarea la jumatate a unei contraventii?

Contravenientul, daca dupa contestatie in instanta, pana la terminarea procesului, poate achita jumatate din minimul amenzii?
Ce articole, act normative prevede achitarea amenzii in 15 zile, jumatate din minim
Decebal58, utilizator
OG nr.2/2001
art.28
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal.
Vă foarte mulțumesc, dar, în art. 28, nu spune de plângere/contestație în instanta.
Dacă mai este valabila jumătate din minim, respectiv în 15 zile, după sau inaintea încheierii procesului.
Cu stima,

Cornel Vasile a scris:

OG nr.2/2001
art.28
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal.

Nu nu este valabil acest beneficiu după o eventuală formulare a contestației și respingerea acesteia.Puteti formula contestației,achitați în 15 zile de la primirea obiectelor dacă câștigătorul solicitați la taxe si impozite restituirea sumei dacă pierdeți rămâneți cu amenda plătită jumătate.
Va mulțumesc pentru răspunsuri...
Dar, în art. 32 din OG. 2/2001R, se înțelege ca, pe timpul procesului, se suspenda executarea...
Se refera la faptul ca pe perioada judecarii contestației nu puteti fi executat silit pt suma stabilită prin pv respectiv,doar atat.

Decebal58 a scris:

Va mulțumesc pentru răspunsuri...
Dar, în art. 32 din OG. 2/2001R, se înțelege ca, pe timpul procesului, se suspenda executarea...