Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trebuie sa imi anunt sefii in scris ca sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trebuie sa imi anunt sefii in scris ca sunt insarcinata?

buna ziua... lucrez la o firma de un an si jumatate si sunt insarcinata in 2 luni. cum trebuie sa comunic acest lucru angajatorului? am inteles k e mai bine sa o fac in scris k sa nu faca uitat faptul k l-am anuntat...daca trebuie sa il anunt in scris, ce trebuie sa contina documentul?
va multumesc
Buna ziua !
Inaintati o adresa catre angajator. Va expun un model :

D-le Director,

Subsemnata, ............., angajata a SC ........... in functia de ........., Departamentul .........., in conformitate cu prevederile art.2, lit.c, din O.U.G. nr.96 din 2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, respectiv H.G. nr. 537 din 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor O.U.G. nr. 96/2003, va instiintez ca in urma unui control medical de specialitate s-a constatat ca sunt insarcinata, varsta sarcinii fiind de X saptamani in prezent.
Mentionez ca (nu) necesit masuri speciale de protectie.
Anexez la prezenta copii ale actelor medicale care dovedesc cele mentionate mai sus.
In atentia Departamentului resurse umane

Domnului Director al S.C...........................................................

Cu stima !
felicitari!si multa sanatate.
adresa nu trebuie sa contina nimic deosebit ,nume, prenume,motivul adresei si eventual o copie dupa biletul pe care l-ai primit de la doctor in care scrie cite saptamini de sarcina ai.
faptul ca il anunti,te fereste de concediere
La adresa prin care il instiintati ca sunteti insarcinata se anexeaza dovada faptului ca sunteti insarcinata (act medical emis de catre medicul de familie sau un medic specialist). Si acest lucru nu este optional....
Luati-va si un nr de inregistrare
Ordonanţă de urgenţă nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă
Art. 2. - În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
a) protecţia maternităţii este protecţia sănătăţii şi/sau securităţii salariatelor gravide şi/sau mame la locurile lor de muncă;
b) locul de muncă este zona delimitată în spaţiu, în funcţie de specificul muncii, înzestrată cu mijloacele şi cu materialele necesare muncii, în vederea realizării unei operaţii, lucrări sau pentru îndeplinirea unei activităţi de către unul ori mai mulţi executanţi, cu pregătirea şi îndemânarea lor, în condiţii tehnice, organizatorice şi de protecţie a muncii corespunzătoare, din care se obţine un venit în baza unui raport de muncă ori de serviciu cu un angajator;
c) salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare;
d) salariata care a născut recent este femeia care şi-a reluat activitatea după efectuarea concediului de lăuzie şi solicită angajatorului în scris măsurile de protecţie prevăzute de lege, anexând un document medical eliberat de medicul de familie, dar nu mai târziu de 6 luni de la data la care a născut;
e) salariata care alăptează este femeia care, la reluarea activităţii după efectuarea concediului de lăuzie, îşi alăptează copilul şi anunţă angajatorul în scris cu privire la începutul şi sfârşitul prezumat al perioadei de alăptare, anexând documente medicale eliberate de medicul de familie în acest sens;
f) dispensa pentru consultaţii prenatale reprezintă un număr de ore libere plătite salariatei de către angajator, pe durata programului normal de lucru, pentru efectuarea consultaţiilor şi examenelor prenatale pe baza recomandării medicului de familie sau a medicului specialist;
g) concediul postnatal obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mamă are obligaţia să îl efectueze după naştere, în cadrul concediului pentru sarcină şi lăuzie cu durată totală de 126 de zile, de care beneficiază salariatele în condiţiile legii;
h) concediul de risc maternal este concediul de care beneficiază salariatele prevăzute la lit. c)-e) pentru protecţia sănătăţii şi securităţii lor şi/sau a fătului ori a copilului lor.
Art. 3. - (1) Salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)-e) au obligaţia de a se prezenta la medicul de familie pentru eliberarea unui document medical care să le ateste starea.
(2) În cazul în care salariatele nu îndeplinesc obligaţia prevăzută la alin. (1) şi nu informează în scris angajatorul despre starea lor, acesta este exonerat de obligaţiile sale prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă, cu excepţia celor prevăzute la art. 5, 6, 18, 23 şi 25.
Art. 4. - Angajatorii au obligaţia să adopte măsurile necesare, astfel încât:
a) să prevină expunerea salariatelor prevăzute la art. 2 lit. c)-e) la riscuri ce le pot afecta sănătatea şi securitatea;
b) salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)-e) să nu fie constrânse să efectueze o muncă dăunătoare sănătăţii sau stării lor de graviditate ori copilului nou-născut, după caz.