avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Profit nerepartizat inca din 2016
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Profit nerepartizat inca din 2016

buna ziua ,
am profit nerepartizat inca din 2016 ramas in 1171 .va rog sa mi spuneti daca pot plati dividende in anul 2020 si ce declarii trebuie sa intocmesc?
gen 205 in anul 2021 si declaratia unica in care mentionez cass.
va multumesc .
Ultima modificare: Marți, 17 Noiembrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 14:53, 17 Noiembrie 2020
Da, este corect ce ati spus mai sus. In plus, trebuie platit impozitul retinut si depusa D100 pentru luna in care s-a facut plata dividendelor. Daca dividendele repartizate in cursul anului nu s-au platit pana la 31 decembrie, se plateste impozitul si se declara in D100 pana pe 25 ianuarie anul viitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende aylyn87 aylyn87 Buna ziua, Am nevoie urgent de un raspuns pentru urmatoarea problema: Cand s-a aprobat situatiile financiare aferente anului 2014 profitul realizat a ... (vezi toată discuția)
Prag tva, impozit dividente, impozit venit talmacel talmacel Buna ziua, Am o firma care este infiintata in 04.2009 , platitoare de Tva trimestrial si impozit pe venit. Ea la finele anului 2009 are o CA de 174914.82 ... (vezi toată discuția)
Repartizare dividende trifarm trifarm Repartizarea dividendelor din cont 117 -profit nerepartizat din anii anterior poate fi efectuata in cursul anului fara bilant intermediar? Mentionez ca nu ... (vezi toată discuția)