Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Profit nerepartizat inca din 2016
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Profit nerepartizat inca din 2016

buna ziua ,
am profit nerepartizat inca din 2016 ramas in 1171 .va rog sa mi spuneti daca pot plati dividende in anul 2020 si ce declarii trebuie sa intocmesc?
gen 205 in anul 2021 si declaratia unica in care mentionez cass.
va multumesc .
george-neagu, moderator
Da, este corect ce ati spus mai sus. In plus, trebuie platit impozitul retinut si depusa D100 pentru luna in care s-a facut plata dividendelor. Daca dividendele repartizate in cursul anului nu s-au platit pana la 31 decembrie, se plateste impozitul si se declara in D100 pana pe 25 ianuarie anul viitor.