avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Fostul soț care momentan locuieste in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Fostul soț care momentan locuieste in Spania cu ...

Bună ziua! Fostul soț care momentan locuieste in Spania cu fiica noastră de 12 ani ,nu dorește ca eu mama fetiței să-i platesc pensia alimentara de 220 le deoarece am cazut de acord că voi participa cu bunuri și ceea ce voi dispune pt. a ajuta la cresterea fetiței..
Poate cere in instanță incetarea pensiei de întreținere?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:32, 19 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate cere in instanță incetarea pensiei de întreținere?

Nu.
oricum, pensia de 220 e mai mult simbolica. Stranfgeti banii si cand se strang mai multi, trimiteti bunuri sau bani etc, dupa cum va intelegeti.
Aveti poprire sau de ce intrebati daca e posibil sa renunte ( sau sa se lipseasca)?
Ultima modificare: Joi, 19 Noiembrie 2020
gi-jane2, moderator


gi-jane2 a scris:

Poate cere in instanță incetarea pensiei de întreținere?

Nu.
oricum, pensia de 220 e mai mult simbolica. Stranfgeti banii si cand se strang mai multi, trimiteti bunuri sau bani etc, dupa cum va intelegeti.
Aveti poprire sau de ce intrebati daca e posibil sa renunte ( sau sa se lipseasca)?

Nu nu am proprire ,de un an jumate locuieste la tatăl ei , și convenția noastră că părinți a fost să locuiască și cu el ( tatal) bineinteles din dorința copilului pt o perioadă, pt. a fi și cu tatăl.
Deoarece cei 220 lei e o sumă intr-adevar modică să zicem eu , am convenit împreună cu el că nu este necesar să o trimit ,eu participând cu pachete cu ceea ce pot din Romania.
Acum nu stiu cât îl pot crede pe cuvant că nu dorește acești bani, și sa se razgandeasca peste 2,3 ,4 ani să zicem să îmi pună în vedere că eu nu i-am platit acești bani ..
De aceea întrebam dacă se poate cumva să facă un document că nu are pretenție la bani lunar ,eu ii pot face pachete de câteva ori pe an destul de consistente ,care depășesc bănuiți și valoare lunară ce ar trebui prin lege să îi dau..
Dar nici nu pot peste 2,3,4 ani să îmi mai solicite din nou că i-ar vrea și pe aceștia,că poate eu atunci nu ii am pe toti odată ,și totuși particip cum pot la cresterea ei.
Multumesc incaodata!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pastrati dovada trimiterii pachetelor si faceti contetatie la executare cand va veni vremea. faceti-va dovezi din conversatiile cu tatal privind aceasta intelegere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara - schimbarea adresei de expediere de la cabinetul avocatului la adresa mea mvio79 mvio79 Buna ziua. Dupa finalizarea divortului, deoarece inca nu aveam un domiciliu stabil, am decis ca pensia de intretinere pe care sotul meu a fost obligat sa o ... (vezi toată discuția)
Locuiesc in anglia gheorghenicusor24@gmail.com gheorghenicusor24@gmail.com Buna ziua. Locuiesc in UK din 2019 și in momentul de fata nu am un contract permanent ci un contract cu 0 ore mai pe înțeles liber profesionist/self ... (vezi toată discuția)
Neplata pensiei a minorului dpdaniela_80 dpdaniela_80 divortul a fost definitiv si irevocabil in februarie 2009, fetita e incredintata mie, lui i-sa fixat program de visita si platirea pensiei penstro fetita. El ... (vezi toată discuția)