Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Metoda de calcul risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Metoda de calcul risc maternal

Sunt în risc maternal din data de 19.10.2020. Situația a fost următoarea: în perioada 16.03.2020-31.03.2020 am fost în concediu fără plată. În perioada 01.04.2020-14.06.2020 am fost în șomaj tehnic. Am revenit la lucru din data de 15.06.2020. În perioada 25.09.2020-18.10.2020 am fost în concediu medical(boală obișnuită), iar din 19.10.2020 sunt în risc maternal. Cum se calculează indemnizația de risc maternal? Perioada de șomaj tehnic se ia în considerare sau nu? Cei de la ITM mi-au spus că nu se ia în considerare, ci doar perioada de dinainte și de după. Eu am salariul minim pe economie.
vilies0507, utilizator
Baza de calcul a indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Indemnizatia primita pe durata somajului tehnic se ia in considerare.
Îmi puteți spune, vă rog, dacă eu am salariul minim pe economie, iar în șomaj tehnic salariu net îl aveam de 979, atunci cam cât ar fi brutul? CAS trimite angajatorului ce sumă trebuie să îmi vireze în fiecare lună pe timpul riscului maternal? Am impresia că angajatorul m-a furat la bănuți pentru că nu am luat nici măcar minimul net pe economie, ceea ce este un pic cam ciudat având în vedere ca celor de la ITM le iese mult mai mult.
Precizati - ne ;
- perioada concediului de risc maternal
- veniturile brute lunare din ultimele 6 luni anterioare acestei perioade

sau
modul de calcul este urmatorul:
- se vor insuma veniturile brute obtinute in ultimele 6 luni
- suma rezultata se va imparti la numarul total de zile lucratoare din aceste ultime 6 luni
ulterior, aceasta suma se va inmulti cu numarul de zile lucratoare din luna in care se acorda concediul de risc maternal si cu cota de 75%
-din aceasta indemnizatie se retine contributia de asigurari sociale in cota de 25%, conform prevederilor Codului Fiscal.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Revin cu perioada de concediu: 01.10.2020 - 16.10.2020 concediu normal boala obisnuita
19.10.2020 - prezent concediu risc maternal.
Veniturile brute din ultimele 6 luni inaintea acordarii concediului de risc maternal:
septembrie 2020 - 2143 brut
august 2020 - 2230 brut
iulie 2020 - 2230 brut
iunie 2020 - 1951 brut
mai 2020 - 1673 brut
aprilie 2020 - 1673.
Mie mi se pare ca iau tot mai putini si mai putini bani.
Mentionez ca dupa adeverinta de venit pentru octombrie am avut brut 1740 si net 1304, iar pentru noiembrie brut am 1576 si net 1182.
vilies0507, utilizator