Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Intr-un proces cu o primarie, instanta mi-a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Intr-un proces cu o primarie, instanta mi-a aprobat ...

Buna ziua,
Intr-un proces cu o primarie, instanta mi-a aprobat cheltuieli de judecata, hotararea fiind definitiva. Intuiesc faptul ca trebuie sa notific primaria atasand hotararea definitiva.
1. Pot cere ca suma sa-mi fie trimisa prin mandat postal?
2. Trebue sa le dau un termen ?
3. Daca nu dau un termen, primaria poate amana plata la infinit sau exista un termen prevazut de lege?
4. Dupa expirarea termenului dat de mine sau prevazut de lege cu ce acte trebuie sa ma adresez unui executor? Este prevazuta achitarea unei taxe din partea mea?
Multumesc pentru timpul si atentia acordate
Nu este o filozofie prea mare,le faceți o notificare prin posta vu confirmare de primire,,indicati un termen ,(oricum nu conteaza ca in general plătesc cand vor ei,în ritmul bugetarilor)cand expira termenul mergeți la un executor si demarati executarea silită.Costa ceva dar sumele sunt relativ mici si se recuperează. Nu așteptați bunăvoința autorităților pierdeți timp si bani executati-i silit de la stat se poate recupera au de unde...
Multumesc pentru raspuns. In procesul cu primaria suntem trei persoane constituite ca parte civila. Notificarea trebuie facuta in numele tuturor, cu siguranta. Vom cere trimiterea sumei prin mandat unuia dinre noi, precizand un termen. In caz de nerespectarea termenului, trebuie sa ne adresam solidar (adica toti impreuna) unui executor sau este suficienta actiunea unuia dintre noi (a mea de exemplu, ca destinatar al sumei datorate si care pot constata nemijlocit neindeplinirea obligatiei de plata). Multumiri anticipate pentru raspuns.
interval, utilizator