Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mama a stat in concubinaj 18 ani cu un barbat care a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mama a stat in concubinaj 18 ani cu un barbat care a decedat, ...

mama a stat in concubinaj 18 ani cu un barbat care a decedat, in apartamentul acestuia.el are ca rude 2 frati si 3 copii. Ce drepturi mai are privind apartamentul? Multumesc
Concubina nu are nici un drept de moștenire, sau de pensie de urmaș. Pentru cel decedat concubina este o străină oarecare.

A fost alegerea ei să stea în concubinaj ca la final să nu aibă nici un drept. Dacă se căsătorea acum îl moștenea.
Dapix, utilizator
Mama nu are niciun drept.
Apartamentul va fi moștenit de cei 3 copii ai defunctului.
gresit dar ms oricum
eu stiam ca dupa 7 ani de concubinaj se imparte 5050%
ca si cum ar fi fost casatoriti da ms de raspuns
gi-jane2, moderator

dutu33 a scris:

eu stiam ca dupa 7 ani de concubinaj se imparte 5050%

Nu exista asa ceva.
7 ani, 5 ani. Natura bunurilor nu se schimba după durata concubinajului/căsniciei.
Trebuiau să se căsătorească de mult.
Nu exista nici notiunea de "ca si cum ".
Au fost căsătoriți legal, la starea civila, cu certificat de casatorie sau nu?
Nu? Atunci mama nu moștenește nimic.
raluk0207, utilizator
Daca stiati dvs intr-un fel, nu inseamna ca stiati corect, asa ca " gresit" e numai ce sustineti dvs.
Bunurile nu devin comune , concubinajul nu da drepturi si nici nu ia. Femeia, din pacate, nu il mosteneste pe decedat, ci numai copiii lui il mostenesc.
dutu33 a scris:

gresit dar ms oricum
eu stiam ca dupa 7 ani de concubinaj se imparte 5050%
ca si cum ar fi fost casatoriti da ms de raspuns

probabil ca daca ati fi stiut care e legea si nu cum " stiati" dvs, ati fi facut acte din timpul vietii, ca sa fiti in carti la o adica.
gi-jane2, moderator