avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mama a stat in concubinaj 18 ani cu un barbat care a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mama a stat in concubinaj 18 ani cu un barbat care a decedat, ...

mama a stat in concubinaj 18 ani cu un barbat care a decedat, in apartamentul acestuia.el are ca rude 2 frati si 3 copii. Ce drepturi mai are privind apartamentul? Multumesc
Concubina nu are nici un drept de moștenire, sau de pensie de urmaș. Pentru cel decedat concubina este o străină oarecare.

A fost alegerea ei să stea în concubinaj ca la final să nu aibă nici un drept. Dacă se căsătorea acum îl moștenea.
Ultima modificare: Duminică, 22 Noiembrie 2020
Dapix, utilizator
Mama nu are niciun drept.
Apartamentul va fi moștenit de cei 3 copii ai defunctului.
gresit dar ms oricum
eu stiam ca dupa 7 ani de concubinaj se imparte 5050%
ca si cum ar fi fost casatoriti da ms de raspuns
Ultima modificare: Luni, 23 Noiembrie 2020
gi-jane2, moderator

dutu33 a scris:

eu stiam ca dupa 7 ani de concubinaj se imparte 5050%


Nu exista asa ceva.
7 ani, 5 ani. Natura bunurilor nu se schimba după durata concubinajului/căsniciei.
Trebuiau să se căsătorească de mult.
Nu exista nici notiunea de "ca si cum ".
Au fost căsătoriți legal, la starea civila, cu certificat de casatorie sau nu?
Nu? Atunci mama nu moștenește nimic.
Ultima modificare: Duminică, 22 Noiembrie 2020
raluk0207, utilizator
Daca stiati dvs intr-un fel, nu inseamna ca stiati corect, asa ca " gresit" e numai ce sustineti dvs.
Bunurile nu devin comune , concubinajul nu da drepturi si nici nu ia. Femeia, din pacate, nu il mosteneste pe decedat, ci numai copiii lui il mostenesc.
dutu33 a scris:

gresit dar ms oricum
eu stiam ca dupa 7 ani de concubinaj se imparte 5050%
ca si cum ar fi fost casatoriti da ms de raspuns



probabil ca daca ati fi stiut care e legea si nu cum " stiati" dvs, ati fi facut acte din timpul vietii, ca sa fiti in carti la o adica.
Ultima modificare: Luni, 23 Noiembrie 2020
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Bună ziua va rog să-mi spuneți dacă la împărțirea unei ... mariaindre mariaindre Bună ziua Va rog să-mi spuneți dacă la împărțirea unei moșteniri exista situația ca cel care locuiește în casa,beneficiază de 10 ari teren în ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa mi oferiți o soluție pentru următoarea ... racovita.cristina@yahoo.com racovita.cristina@yahoo.com Buna ziua, Va rog sa mi oferiți o soluție pentru următoarea situație. Urmează sa ma căsătoresc cu iubitul meu. Impreuna avem un copil de 6 ani ... (vezi toată discuția)
Dupa 31 ani de convietuire in concubinaj, nu ramai cu nimic? lidia.iordan lidia.iordan Buna ziua. Sora mea a trait in concubinaj cu un barbat, timp de 31 de ani. Acesta a decedat saptamana trecuta si noi amandoua ne am ocupat de tot, suportand ... (vezi toată discuția)