Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Administrator decedat
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Administrator decedat

Societatea la care sunt actionar are de incasat o creanta de peste 200000Ron de la alta societatea la care administratorul a murit (administratorul detinea si 50% din societatea). Mentionez ca celalalt asociat (care detine) nu doreste sa plateasca si si-a transferat toate activele inclusiv utilajele pe societatea lui unde este actionar unic. Ce putem face? Se poate atrage raspunderea patrimoniala a asociatului care a ramas in viata(administratorul decedat era fiul)?
Societatea este o creatie juridica fictiva care isi desfasoara activitatea prin persoane fizice ( asociati si administratori). Astfel daca adm de drept a decedat si societatea si-a continuat activitatea atunci o alta persoana fizica a intocmit si a semnat facturile , a incasat contravaloarea lor si ca urmare devine administrator de fapt.
banuiesc ca administratorul decedat a avut si el un patrimoniu cat de cat.
Trebuie sa verificati daca s-a deschis si dezbatut succesiunea si cine sunt mostenitorii acceptanti. Acestia prin acceptare au preluat atat activul cat si pasivul succesiunii.
Pe o actiune pe art.138 din legea insolventei cred ca aveti sanse daca introduceti in cauza mostenitorii acceptanti si sa va recuperati banii (evident daca e ceva de luat).