avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pata pe tavan in bai
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pata pe tavan in bai

Buna ziua.
Am si eu o problema cu o pata pe tavanul de la baie (in dreptul sifonului de pardoseala). Vecinul de deasupra sustine ca nu este de la el, dar pata revine cam dupa 4-5 luni, dupa ce renovez. Este cam a patra oara in doi ani. Cum sa procedez? O societate de asigurari mi-a spus că ei nu despagubesc daunele produse de aceste infiltratii si ca sifonul de pardoseala ar face parte din partile comune ale asociatiei .... Un sfat se poate?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 10:03, 24 Noiembrie 2020
Buna ziua,
Sifonul de pardoseala din baia vecinului apartine acestuia, nu face parte din "partile comune" ale blocului pentru ca nu beneficiaza toti locatarii de aceasta.
Cel mai ok ar fi sa convingeti vecinul sa permita accesul unui instalator la acesta pentru a vedea daca pierde apa pe undeva...
Incercati o discutie cu dumnealui, puteti implica si presedintele de asociatie in aceasta discute daca vedeti ca nu coopereaza.
Ultima modificare: Marți, 24 Noiembrie 2020
Ionut.ion, utilizator
Pana nu cunoasteti concret factorul care genereaza neajunsul pe care il invocati,nu aveti temei legal sa introduceti culpa vecinului
Este necesar sa contactati persoana autorizata care sa se pronunte fara echivoc asupra naturii instalatiei care genereaza fenimenul
Pentru a indeparta neajunsurile discutati concret cu vecinul,eventual notificati oficial cu obligatia asigurarii starii starii tehnece a proprietatii-sub sanctiunea obligarii la plata a acheltuielilor aferente soluionarii in instanta
Aveti posibilitatea ca si dv in proprietatea dv,sa asigurati protectia tavanului cu matriale izolatoare speciale astfel incat sa nu mai va confruntati cu astfel de situatii

ynocentta a scris:


Aveti posibilitatea ca si dv in proprietatea dv,sa asigurati protectia tavanului cu matriale izolatoare speciale astfel incat sa nu mai va confruntati cu astfel de situatii


De ce sa cheltui eu bani pentru drenarea apei ( aceasta o sa se infiltreze si in alta parte chiar daca hidroizolez eu tavanul) cand este mai simplu ca dumnealui sa repare sifonul sau teava din podea ce duce catre scurgerea generala?
SAu acolo mai poate fi vorba ce mucegai ce reapare la o anumita perioada dupa reparatii..
Doar un meserias* il poate ajuta, vazand exact despre ce este vorba.
Ultima modificare: Marți, 24 Noiembrie 2020
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inundatie baie apartament LARRY32 LARRY32 Buna ziua! Va rog sa-mi dati un sfat urgent!!! Anul trecut prin noiembrie-decembrie vecina de la apartamentul de sub mine a venit spunandu-mi ca am ... (vezi toată discuția)
Teava scurgere vana... cine plateste? cme2097 cme2097 Buna ziua, vecina de sub mine se plange ca i se imbiba tavanul cu apa, de la scurgerea mea de la vana. Am fost la ea, am constatat problema. Am chemat ... (vezi toată discuția)