Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna, sunt titular al PFA. Cum pot beneficia de CM ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna, sunt titular al PFA. Cum pot beneficia de CM (COVID). Platesc contributii CASS, dar nu am ...

Buna, sunt titular al PFA.
Platesc contributii CASS, dar nu am contract incheat cu CNAS pentru concedii medicale(CM) si indemnizatii.
Din data de 12.11.2020 sunt in carantina la domiciliu din cauza ca membru de familie a fost testat pozitiv cu COVID-19. In data de 20.11.2020 am fost testat si eu pozitiv cu infectia si mai trebuie sa stau inca 14 zile in izolare (pana 4 decembrie)
Dupa OUG am inteles ca nu este obligat sa am stagiu minim de 6 luni de cotizare.
Daca inchei contractul la distanta cu CNAS pentru CM si indemnizatii din data de azi pot obtine plata CM dupa ce ies din izolare ?
Daca, da - atunci beneficiez de plata pe toata perioada, sau pe perioada de la data incheierii contractului pana la data terminarii izolarii?
Va rog, raspunsul sa fie pentru cazul mentionat. (Deoarece am sunat la CNAS si am primit raspuns ca nu pot beneficia)
vitasea77md, utilizator
Fara asigurare de CM la CNAS nu puteti