avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna, sunt titular al PFA. Cum pot beneficia de CM ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna, sunt titular al PFA. Cum pot beneficia de CM (COVID). Platesc contributii CASS, dar nu am ...

Buna, sunt titular al PFA.
Platesc contributii CASS, dar nu am contract incheat cu CNAS pentru concedii medicale(CM) si indemnizatii.
Din data de 12.11.2020 sunt in carantina la domiciliu din cauza ca membru de familie a fost testat pozitiv cu COVID-19. In data de 20.11.2020 am fost testat si eu pozitiv cu infectia si mai trebuie sa stau inca 14 zile in izolare (pana 4 decembrie)
Dupa OUG am inteles ca nu este obligat sa am stagiu minim de 6 luni de cotizare.
Daca inchei contractul la distanta cu CNAS pentru CM si indemnizatii din data de azi pot obtine plata CM dupa ce ies din izolare ?
Daca, da - atunci beneficiez de plata pe toata perioada, sau pe perioada de la data incheierii contractului pana la data terminarii izolarii?
Va rog, raspunsul sa fie pentru cazul mentionat. (Deoarece am sunat la CNAS si am primit raspuns ca nu pot beneficia)
Ultima modificare: Marți, 24 Noiembrie 2020
vitasea77md, utilizator
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 20:39, 24 Noiembrie 2020
Fara asigurare de CM la CNAS nu puteti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical covid TncAndrei TncAndrei Buna ziua, Mama a avut Covid și a primit o decizie de izolare de la DSP pentru 7 zile. Între timp alți membri ai familiei au fost testați pozitiv. Mama ... (vezi toată discuția)
Am sosit ieri 25 dec din anglia în românia, pe data de 23 dec ... ovidiutgjiu ovidiutgjiu Am sosit ieri 25 dec din Anglia în România, pe data de 23 dec am făcut testul Covid la plecarea din Anglia, rezultatul fiind negativ totuși sânt obligat ... (vezi toată discuția)