avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Tatal meu a decedat si traia cu o doamna, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Tatal meu a decedat si traia cu o doamna, dar nu ...

Buna seara,

Tatal meu a decedat si traia cu o doamna, dar nu stiu daca el era casatorit cu dansa sau altfel de forme.) Mama este decedata inaintea lui tata, de mult timp, sucesiunea dupa urma dansei este deja terminata.

Nu gasesc actul de proprietate al apartamentului si deasemenea nu stiu de unde a fost cumparat (dar in orice caz a fost de la stat) La cine ne putem adresa ca sa imi faca o copie de pe certificatul de proprietate ? Primarie sau cadastru ? Acest act de sucesiune se pare ca se poate face numai cu actul original de vanzare cumparare, al apartamentului ?.

Unde pot sa aflu daca tata a fost casatorit cu aceasta doamna ? In cazul in care nu a fost casatorit, cum pot sa aflu daca tata ia lasat ceva etc.... ?

Va multumesc foarte mult,
Seara placuta




Cel mai recent răspuns: Bionpa , utilizator 16:56, 7 Noiembrie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cautati actual la Arhivele Statului sau la Camera Notarilor Publici.
Întrebați notarul ce acte solicită.
Nu puteți afla dacă a fost căsătorit.
Dacă i-a lăsat ceva prin testament, există un Registru în acest sens; tot notarul vă poate da informații.
Daca ati facut succesiunea dupa mama, la notarul la care ati facut-o gasiti si un act de proprietate pentru apartament. Incepeti procedura succesorala si dupa tata si solicitati notarului sa faca o adresa catre biroul de evidenta informatizata a persoanei pentru a vedea daca tata a fost casatorit; de asemenea, notarul va verifica si daca exista vreun testament facut doamnei despre care vorbiti, indiferent daca a avut calitatea de sotie sau nu. Sau poate vorbiti direct cu ea. Poate puteti intra in apartament si cauta actul. Mai puteti solicita notarului un extras de CF a apartamentului insa e mai greu de obtinut fara nr cadastral sua nr CF cunoscut.

Bionpa a scris:

Buna seara,

Tatal meu a decedat si traia cu o doamna, dar nu stiu daca el era casatorit cu dansa sau altfel de forme.) Mama este decedata inaintea lui tata, de mult timp, sucesiunea dupa urma dansei este deja terminata.

Nu gasesc actul de proprietate al apartamentului si deasemenea nu stiu de unde a fost cumparat (dar in orice caz a fost de la stat) La cine ne putem adresa ca sa imi faca o copie de pe certificatul de proprietate ? Primarie sau cadastru ? Acest act de sucesiune se pare ca se poate face numai cu actul original de vanzare cumparare, al apartamentului ?.

Unde pot sa aflu daca tata a fost casatorit cu aceasta doamna ? In cazul in care nu a fost casatorit, cum pot sa aflu daca tata ia lasat ceva etc.... ?

Va multumesc foarte mult,
Seara placuta






Multumesc doamna avocat pentru raspunsul dupneavoastra.
Multumesc foarte mult pentru raspuns!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament cesar cesar buna ziua! pot sa-mi fac testament chiar daca eu si frati mama am facut la notar doar actul de mostenitor dupa decesul tatalui? nu am posibilitati sa deschid ... (vezi toată discuția)
Buna ziua in legătura cu un apartament dacă parintii mei au ... Andru19 Andru19 Buna ziua in legătura cu un apartament dacă parintii mei au cumpăr cu contract de vânzare cumpărare imobilul acum mai mulți ani și doamna de la care ... (vezi toată discuția)
Cum procedez, sfat. Imparatul Imparatul Acuma vreo 5 ani am cumparat o casa, de la o doamna mai in varsta. Aceasta a omis sa facem actele de vanzare-cumparare, dar nu este de rea credinta. Am fost la ... (vezi toată discuția)