Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Propunere colaborare prin deschiderea unui SRL pentru ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Propunere colaborare prin deschiderea unui SRL pentru altă firmă

Bună ziua!
Am avut un interviu cu un reprezentant al unei firme (- editat -), in urma caruia mi s-a propus deschiderea unui SRL, apoi sa inchei un contract de colaborare cu firma lor, urmand ca ei sa se ocupe de intreaga activitate a firmei. Mi s-au cerut următoarele acte: cazier fiscal, cazier juridic, copie CI, copie permis auto, precum și ultima diploma de studii finalizată. Urmând ca apoi toate demersurile sa le facă firma pentru deschiderea SRL-ului.
Eu voi fi administratorul firmei, se va incheia un contract de colaborare intre firma mea si firma lor. Firma lor intentioneaza sa deschida mai multe SRL-uri pentru a nu depasi plafonul de 60.000 euro/ an pentru a evita plata TVA-ului. Eu sunt al treilea ca drept de semnatura (primii sunt cei de la contabilitate, care sunt responsabili de greselile fiscale, pe locul 2 sunt cei de la firma cu care inchei contractul de colaborare). Ei spun ca ma pot retrage oricand,iar responsabilitatea mea este sa particip de 2-3 ori pe an la sedinte.
Ce parere aveti?
Va inspira încredere o asa oferta de colaborare?
Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
Mie una nu îmi inspiră niciun pic de încredere.
E absurd să vă așteptați la câștiguri fără să faceți nimic concret (muncă) pentru a le obține și fără responsabilități, cum vi s-a spus. Practic, vor să vă folosească pentru afaceri la limita legii și când vor apărea problemele dvs. veți fi răspunzător, nu altcineva.