Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Referitor la posibilitatea femeilor de a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Referitor la posibilitatea femeilor de a ramana in ...

Buna ziua. Referitor la posibilitatea femeilor de a ramana in activitate pana la 65 de ani dupa indeplinirea varstei de pensionare, intrebarea mea este daca este conditionata de o cerere si aprobare anuala din partea sefului departamentului. Ce se intampla daca angajatorul se opune prelungirii activitatii sau nu-i aproba cererea de ramanere in activitate?
Este conditionata de depunerea unei cererii formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.