Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salut In cazul reducerii saptamanii de lucru de la 5 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salut In cazul reducerii saptamanii de lucru de la 5 la 4 zile ...

Salut

In cazul reducerii saptamanii de lucru de la 5 la 4 zile pe saptamana, imi poate spune cineva cum se calculeaza salariul?

De asemenea zilele de sarbatori legale ( ex. 30 noiembrie, 25 decembrie) daca nu se lucreaza sau zilele libere bonus, daca se lucreaza, sunt platite? Intrucat neexistand un salariu fix brut, nu-mi dau seama dupa prevederile din codul muncii. Caci zilele de concediu pentru odihna, intuiesc ca nu sunt afectate in niciun fel

Multumesc!
Daca se lucreaza in zilele de sarbatoare legala -30.11; 25.12 etc. - , atunci salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Mersi pt raspuns !

Iar daca salariatul nu lucreaza in respectiva zi, fiind libera. Se remunereaza asemeni concediului de odihna?
Daca nu lucreaza nu se primeste niciun ban pentru ziua in cauza.