Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Atacarea unei sentinte penale cu efecte civile, la mai ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Atacarea unei sentinte penale cu efecte civile, la mai mult de ...

Atacare sentinta penala cu efecte civile, la 3 ani de la emitere.

Va salut cu respect, comunitate Avocatnet ! Se da o sentinta penala definitiva si executorie (Curtea de Apel Bucuresti). Sentinta penala contine si impuneri civile (care nu au fost demonstrate de rechizitoriu.) Vreau sa ”disjung" latura civila de latura penala din acea sentinta, sa se rejudece partea civila ce a fost judecata la gramada in acel dosar penal. Au trecut 3 ani de la comunicarea acelei sentinte, asadar nu mai e vorba de termenele in care poti declara vreun recurs. Cum se pot ataca impunerile civile dintr-o sentinta penala in care partea penala a fost epuizata iar cea civila inca are efecte (popriri pe CNP) ? Solicit rejudecarea pe latura civila. Ce se poate face ? MULTUMIRI, sanatate tuturor !
gulutzanu, utilizator
Puteți cel mult să faceți contestație la executarea silită, dar să desființați acea sentintă pe latură civilă după 3 ani de la comunicare nu mai puteți ..

gulutzanu a scris:

Atacare sentinta penala cu efecte civile, la 3 ani de la emitere.

Va salut cu respect, comunitate Avocatnet ! Se da o sentinta penala definitiva si executorie (Curtea de Apel Bucuresti). Sentinta penala contine si impuneri civile (care nu au fost demonstrate de rechizitoriu.) Vreau sa ”disjung" latura civila de latura penala din acea sentinta, sa se rejudece partea civila ce a fost judecata la gramada in acel dosar penal. Au trecut 3 ani de la comunicarea acelei sentinte, asadar nu mai e vorba de termenele in care poti declara vreun recurs. Cum se pot ataca impunerile civile dintr-o sentinta penala in care partea penala a fost epuizata iar cea civila inca are efecte (popriri pe CNP) ? Solicit rejudecarea pe latura civila. Ce se poate face ? MULTUMIRI, sanatate tuturor !