avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua,locuiesc într-un bloc unde am apartamentul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua,locuiesc într-un bloc unde am apartamentul proprietate ...

Buna ziua,locuiesc într-un bloc unde am apartamentul proprietate personală ,iar vecini vor sa facă acoperișul blocului.Sunt obligat sa platesc cât cer vecinii pt acoperiș ?Sau cei de la etajul 4 trebuie sa își plătească singuri cheltuielile ?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:54, 27 Noiembrie 2020
Buna ziua,
Platiti si dvs. chiar daca exista sau nu asociatie.
Daca nu platiti de bunavoie va pot actiona in instanta si au castig de cauza.
Aveti asociatie?
Sunteti obligata sa platiti cit se hotaraste intr-o adunare generala a proprietarilor, unde se aproba o astfel de lucrare. Altfel nu.


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Platiti si dvs. chiar daca exista sau nu asociatie.
Daca nu platiti de bunavoie va pot actiona in instanta si au castig de cauza.
Aveti asociatie?

Nu avem asociație ,okay plătesc dar cât stabilesc vecinii sau cât vreau eu ?
Ar trebui sa platiti in functie de cota parte indiviza ( ar trebui sa o gasiti in contractl de v-c prin care ati intrat in posesia apartamentului). Sau intrebati administratorul, ar trebui sa stie...
Spre exemplu: lucrarea costa 10000 de lei si cota parte indiviza este 2
Din acest exemplu rezulta ca ar trebui sa platiti 200 de lei, adica (10000/100)*2
Acum vedeti si cine se ocupa de lucrare, cauta firma de executie, deviz...
Puteti solicita devizul pentru a vedea exact la cat este evaluata lucrarea.
Ultima modificare: Vineri, 27 Noiembrie 2020
Ionut.ion, utilizator
Conform disp nr 196/2018 acoperisul reprezinta parte comuna
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul si asigurarii starii tehnice a partii comune
In cazul in care se impune executarea de interventii la partea comuna,asociatia de proprietari trebuie sa parcurga procedura legal prevazuta
Este necesar pentru reparatii care obliga la efort financiar sporit ca suma aferenta sa fie prevazuta in bugetul de venituri si cheltuieli,ca respectiva lucrare sa fie aprobata de majoritatea participantilor la adunarea generala
Costurile pentru administrarea si intretinetre parti comune se repartizeaza tuturor proprietarilor functie de cota indiviza
Daca nu exista asociatie de proprietari,atunci in baza proiectului tehnic urmeaza sa se faca calculele pe cota indiviza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acoperis bloc - care sunt conditiile? antidote antidote Buna ziua. Va intaintez problema unei rude care m-a rugat sa o postez aici in speranta ca cineva poate oferi o solutie. Va multumesc. Iata ... (vezi toată discuția)
Acoperis bloc anca0704 anca0704 Buna ziua. Stiu ca s-a tot discutat pe tema aceasta, dar am o nelamurire: recuperarea banilor in cazul reparatiei unui acoperis de bloc se face doar in cazul ... (vezi toată discuția)
Reparatie acoperis morenamaria morenamaria buna seara.locuiesc la et.4 al unui bloc care are hidroizolatie. am dori sa construim un acoperis .care este legea care reglementeaza modul de atribuire a ... (vezi toată discuția)