avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Am nevoie de o confirmare ! Sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Am nevoie de o confirmare ! Sunt căsătorită, am ...

Buna seara! Am nevoie de o confirmare ! Sunt căsătorită, am doi copii , sotul este in viața, la fel și copiii. Totuși, împreuna cu sotul meu, am încheiat la notar câte un testament, fiecare dintre noi, in forma autentica, pentru cazul in care ( Doamne ferește!!! ) , s-ar întâmpla ceva și am rămânea fără mostenitori , copiii , și valabil doar in cazul in care ar rămânea in viața unul dintre soți. Am încheiat acest Testament notarial și am decis ca fiecare dintre soți lasa întreaga sa parte de avere soțului rămas in viața, și nu fraților sau surorilor soțului decedat . Este valabil acesta și sigur? Așa ni s-a comunicat. Dar, cum rămâne cu părinții soțului rămas in viața, in cazul in care trăiesc ? Fratii și surorile nu mai au niciun drept la moștenire, in acest caz? Așa sper! Din acest motiv l -am încheiat acest testament.
Cel mai recent răspuns: alinagal27@yahoo.com , utilizator 01:16, 8 Decembrie 2020
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs v-ați pus problema decesului ambilor copii înaintea dvs? Eventual și a nepoților de la copii.
Având în vedere că ideea decesului unui copil este un gând absolut sinistru pentru orice părinte, scuzati-ma, dar aveti o luciditate.....de remarcat, încât să și planificati cum să soluționati aceasta situatie.
Testamentul este sigur din punctul de vedere al încheierii sale valabile.
Ce va ajunge în final să moștenească de fapt soțul supraviețuitor, depinde de moștenitorii rezervatari ai sotului decedat, care vor fi in viata la acel moment. Si copiii și părinții sotului decedat pot solicita reductiunea testamentului.
Frații și surorile nu vor moșteni nimic.
Ultima modificare: Luni, 30 Noiembrie 2020
raluk0207, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
testamentul il puteati incheia cand era cazul.. cat copiii dvs sunt in viata, sunt inlaturati de la mostenire alte rude- parinti si frati.
Poate moare un copil, dar putin probabil sa moara ambii si ambii fara copii, inaintea dvs.
am decis ca fiecare dintre soți lasa întreaga sa parte de avere soțului rămas in viața

s-a scris in testament ca e valabil doar daca nu sunt copiii in viata ? sau daca moare sotul va judecati cu copiii ca acestia sa recupereze rezerva lor ?


gi-jane2 a scris:

testamentul il puteati incheia cand era cazul.. cat copiii dvs sunt in viata, sunt inlaturati de la mostenire alte rude- parinti si frati.
Poate moare un copil, dar putin probabil sa moara ambii si ambii fara copii, inaintea dvs.
am decis ca fiecare dintre soți lasa întreaga sa parte de avere soțului rămas in viața

s-a scris in testament ca e valabil doar daca nu sunt copiii in viata ? sau daca moare sotul va judecati cu copiii ca acestia sa recupereze rezerva lor ?

Da, in testament este specificat faptul ca acesta are valabilitate doar in cazul in care am rămâne fără niciun copil. Și ca doar in acest caz este valabil testamentul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tata divortat decedat -partaj minori la bunurile parintilor alexandina alexandina Buna seara. Suntem intr-o situatie foarte complicata.Fratele a decedat in urma cu o saptamana.A locuit in timpul casatoriei la parintii mei.In urma cu 2 ani au ... (vezi toată discuția)
Testament - siguranta sotilor fara copii cf09dsm cf09dsm caz concret: sot si sotie fara copii, amandoi au frati nepoti din frati , parinti si alte rude in viata logica imi spune ca toate bunurile dobandite de ei ... (vezi toată discuția)
Succesiune-rog raspuns montecarlobaby montecarlobaby Buna ziua . As avea o intrebare. Parintii mei au mai multe imobile . Suntem 2 frati: eu si sora mea. Sora mea este casatorita . Parintii au facut contract de ... (vezi toată discuția)