Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua! As vrea sa stiu daca interzicerea sau ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua! As vrea sa stiu daca interzicerea sau desfacerea contractului ...

Buna ziua! As vrea sa stiu daca interzicerea sau desfacerea contractului de muncă ar avea vreo baza legală, in cazul refuzului testării la locul de muncă pentru COVID (așa, de dragul testării, chiar dacă nu ești contact direct) respectiv refuzul vaccinării. Mulțumesc
Testarea făcută de angajator este legala, se conformează masurilor de sănătate în munca și dvs. sunteți obligat sa respectati acest lucru, stabilit de codul muncii.
Vaccinarea nu e o procedura medicală obligatorie. Acest lucru a fost deja anunțat de ministrul sănătății.

Ar putea avea , daca fapta este prevazuta ca abatere disciplinara in documentele interne ale angajatorului (c.c.m., reg.intern)