avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt PFA si doresc sa ma angajez cu contract de munca ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt PFA si doresc sa ma angajez cu contract de munca la o clinica. ...

Sunt PFA si doresc sa ma angajez cu contract de munca la o clinica. Daca voi fi salariat, nu mi se va da 2500 net cat am cerut, doar 2000. Daca ma duc la acea clinica tot ca PFA imi vor da 3500 din care sa imi platesc pensie si sanatate(la salariu minim) si raman cu net 2500. Va rog sa imi raspundeti ce avantaje am daca ma duc la ei ca pfa. Imi vor asigura ei materialele sau voi mai tine un registru de plati si incasari? Stiu ca nu imi vor lua bani de chirie.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Decembrie 2020
Ganoderma13, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:57, 2 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In primul rand, din 3500 lei (la cheltuieli zero) nu raman 2500 lei ci 2370 lei. In al doile rand, sunteti asigurat pentru pensie la 2230 lei iar nu la 3409 lei cat este salariul brut pentru 2000 lei salariu net. Un contract de munca este mai greu de reziliat decat unul pe PFA.

Una peste alta, sunteti tot cam pe acolo in prezent. Daca creste salariul minim, creste impozitarea pe PFA.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Decembrie 2020
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc infiintare pfa si nu stiu cat sa declar brutul....ajutor! ola1982 ola1982 Buna ziua, Doresc sa infiintez si eu un PFA pentru servicii de infrumusetare la domiciliu....coafor,machiaj,unghii false.Acest PFA ma intereseaza sa il fac ... (vezi toată discuția)
Vechimea introdusa in salariu? DespinaM DespinaM Muncesc din 1985 cu o intrerupere de 9 luni pentru crestere copil in perioada iunie 1993-februarie 1994. Am aproximativ 30 de ani de activitate. Nu mica mi-a ... (vezi toată discuția)
Pfa cu norma de venit trecut in sistem real cris2279 cris2279 Buna ziua, Pana acum am avut PFA cu norma de venit, care a disparut de curand. Va rog sa imi spuneti pentru PFA in sistem real: 1. actele pe care trebuie sa ... (vezi toată discuția)