Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt PFA si doresc sa ma angajez cu contract de munca ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt PFA si doresc sa ma angajez cu contract de munca la o clinica. ...

Sunt PFA si doresc sa ma angajez cu contract de munca la o clinica. Daca voi fi salariat, nu mi se va da 2500 net cat am cerut, doar 2000. Daca ma duc la acea clinica tot ca PFA imi vor da 3500 din care sa imi platesc pensie si sanatate(la salariu minim) si raman cu net 2500. Va rog sa imi raspundeti ce avantaje am daca ma duc la ei ca pfa. Imi vor asigura ei materialele sau voi mai tine un registru de plati si incasari? Stiu ca nu imi vor lua bani de chirie.
Ganoderma13, utilizator
In primul rand, din 3500 lei (la cheltuieli zero) nu raman 2500 lei ci 2370 lei. In al doile rand, sunteti asigurat pentru pensie la 2230 lei iar nu la 3409 lei cat este salariul brut pentru 2000 lei salariu net. Un contract de munca este mai greu de reziliat decat unul pe PFA.

Una peste alta, sunteti tot cam pe acolo in prezent. Daca creste salariul minim, creste impozitarea pe PFA.
Iulian MANEA, Contabil