Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum cumpar unteren aferent locuintei cumparate in baza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum cumpar unteren aferent locuintei cumparate in baza legi 112...?

am cumparat o locuinta nationalizata si am inteles ca urmeaza sa apara un proiect de lege sau ceva de genul asta referitor la vanzarea terenurilor aferente caselor natonalizate.daca puteti sa-mi dati un raspuns ar fi ok.am cumparat locuinta de 11 ani.cum pot face o costructie pe acest teren fara sa-l fi cumparat in contextul in care curtea e comuna cu alte 3 familii?astept un raspuns va multumes anticipat.la multi ani ,sanatate si intelegere.
In instanta. Din pacate Legea 112 nu prevede dreptul de a cumpara in aceleasi conditii terenul de sub constructie si curtea (teren aferent constructiei). Dati in judecata Prefectura. S-ar putea sa va impuna pretul zonei in privinta terenului.
In ceea ce priveste curtea, daca sunteti 3 familii si veti deveni proprietari situatia se complica. Oricum, primul pas este sa castigati dreptul de a cumpara terenul la un pret convenabil.
Succes.