Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se mai vand curtile caselor nationalizate sau nu ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se mai vand curtile caselor nationalizate sau nu ?

Buna ziua,

La sfarsitul lunii august 2009, Guvernul a initiat un proiect de lege prin care proprietarii care au achizitionat o locuinta prin Legea caselor nationalizate sunt obligati sa cumpere si terenul aferent, pentru care pana acum plateau chirie la primarii.

As dori sa va intreb, daca proiectul respectiv a fost finalizat in cele din urma, sau nu ?

Pana in prezent nu exista o prevedere legala care sa permita cumparatorilor pe legea 112/1995 sa achizitioneze si terenul liber din curtea imobilelor respective!
exact...dar si cand va aparea se zice ca ar fi vai si amar...se spune ca s-ar vinde acele terenuri la pretul zonei...in concluzie detin o casa veche estimata la 70000eur si terenul aferent ei, ca sa-l cumpar ma va costa pe putin 150.000eur...s-o creada ei ca vor gasi prosti de fraierit:P