Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata ore suplimentare, weekend, sarbatori legale buna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata ore suplimentare, weekend, sarbatori legale buna ziua, ...

plata ore suplimentare, weekend, sarbatori legale
buna ziua,
in luna noiembrie , care are 160 de ore lucratoare, un salariat a lucrat in total 180 de ore, astfel:
- 168 de ore in program normal de luni pana vineri, din care 8 ore suplimentare ( luni 10 ore, marti 10 ore, miercuri 8 ore, joi 10 ore , vineri 10 ore)
- 8 ore in weekend care la sfarsitul lunii raman in total ore lucrate
deoarece sambata a fost schimbul I iar luni schimbul III, ( a avut liber de sambata pana luni 48 de ore consecutive)
- 4 ore in ziua de 30.11.2020 ( sarbatoare legala).
mentionez ca angajatorul doreste sa plateasca toate orele efectuate in aceeasi luna fara a da recuperari.
Intrebare:
cum platesc salariatul pe luna noiembrie, pe fiecare categorie de ore efectuate?

va multumesc!
orele suplimentare se platesc cu un spor de minim 75%

orele din week-end se platesc cu sporul prevazut in c.i.m./c.c.m.

orele din zilele de sarbatoare legala, cu un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate
Deci:
cele 8 ore suplimentare efectuate de luni pana vineri , le platesc cu min. 100%+ 75%= 175%
Cele 8 ore de weekend care raman in total ore efectuate la sfarsitul lunii, le platesc ca ore normale plus sporul de weekend de 5% adica, 100%+5%= 105%
cele 4 ore din sarbatori legale le platesc cu 200%

Este corect?
cristinast, utilizator
Corect.
va multumesc!