Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna,ma numesc Ana și am 16 ani,fac 17 in luna ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna,ma numesc Ana și am 16 ani,fac 17 in luna Aprilie! Scriu ...

Buna,ma numesc Ana și am 16 ani,fac 17 in luna Aprilie!
Scriu aici pentru a ma informa!
Acum ceva vreme am cunoscut un băiat(prin intermediul unei prietene comune) cu 9 ani mai mare decât mine!Ne despărțeau 700 de km iar el a decis sa vina la mine in oraș,mutarea lui a durat aproximativ o luna de zile timp in care vorbeam zilnic și vorbea și el cu mama,ea ii tot spunea sa vina la mine și sa abia grija de mine sa ma iubească...etc.
El a venit la mine cu un plan bine pus la punct,adică o sa stea o săptămâna maxim 2 pana își găsește chirie(mama fiind de acord sa rămână la noi)după ce a ajuns la mine toate bune și frumoase și la vreo doua zile ne pune mama pe amândoi la masa și ii zice lui ca poate rămâne sa stea aici doar ca o sa plătească și el taxe și chirie(plătea pe luna cam 250 de lei)a fost de acord prietenul meu!Dupa vreo doua săptămâni a începutul scandalul din cauza concubinului mamei mele (părinții mei sunt divortati)care este alcoolic a sărit la mine și la mama și a vrut sa îl bată și pe prietenul meu(fără succes deoarece el este mult mai bine făcut decât el)înainte sa am o relație cu acest băiat bineînțeles ca au mai fost astfel de certuri și bătăi,am poze,video-uri și înregistrări ca dovada!)
După cearta acea mama la dat afara și timp de 2 săptămâni nu la mai primit înapoi,apoi a început sa o șantajeze pe mama emoțional legat de sora mea vitrega de 2 ani...și sau împăcat,am mai stat câteva zile acolo și am plecat la tata împreuna cu iubitul meu (el neștiind ca concubinul mamei mele ma lovit și mi-a vorbit urat)deoarece nu mai suportam jignirile care începuseră sa vina și din partea mamei mele!
Ajunși la tata iubitul meu a zis ca pleacă dincolo pana in Aprilie de ziua mea ca sa strângă niște bănuți sa o ducem puțin mai ușor...miercuri trebuia sa plece dar și-a luat țeapa...și joi seara sa reîntors la el acasă cu niște treaba și urmează sa vina înapoi!
Însă eu am certuri cu tata și bunica mea de câteva zile încoace...tata mereu tipa la mine bunica la fel și acum încep sa se lege și de iubitul meu ca de ce sta aici(ei fiind de acord sa vina la noi in casa)nu i le spun lui in fata mi le spun mie...azi tata mi-a zis ca nu ma mai suporta și multe alte cuvinte grele!
Menționez ca sunt eleva in clasa a 10 a la medicina și nu am de gând sa ma las de studii!Si nici iubitul meu nu este de acord !
Acum vin întrebările mele către dumneavoastră:
1.Dacă eu plec la el,in orașul lui natal și încep studiile acolo,dacă ai mei părinți anunța poliția sunt obligată sa ma reîntorc acasă?
2.Dacă ma mut cu el in chirie și îmi continui studiile la mine in oraș și ai meu anunța poliția sunt obligată sa ma reîntorc acasă?
3.Lui i se ca întâmpla ceva dacă eu ma mut cu el?

Menționez ca după ce voi împlini vârsta de 18 ani tot voi pleca cu el!

Nu am nevoie de comentarii de genul:o sa regreți mai târziu,o sa îți para rău ca nu stai lângă părinții tai!
Îmi cunosc partenerul și știu ce gen de persoana e,ma respecta,ma iubește,are grija de mine și a făcut și face multe sacrificii pentru noi,nu consuma alcool și este o persoana foarte liniștita!El nu ma influentează din nici un punct de vedere!

Mulțumesc!
Ana.maria23, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Apeleaza la tatăl tău sa te apere legal...in rest mult succes!
Si concubinul si mama ta ar trebui denuntati!
Antoanela Geaman, Avocat

Antoanela Geaman a scris:

Apeleaza la tatăl tău sa te apere legal...in rest mult succes!

Ana.maria23:
Însă eu am certuri cu tata și bunica mea de câteva zile încoace...tata mereu tipa la mine bunica la fel și acum încep sa se lege și de iubitul meu ca de ce sta aici(ei fiind de acord sa vina la noi in casa)nu i le spun lui in fata mi le spun mie...azi tata mi-a zis ca nu ma mai suporta și multe alte cuvinte grele!

la cine sa apeleze ??

bvcn a scris:

Ana.maria23 a scris:

Dupa vreo doua săptămâni a începutul scandalul din cauza concubinului mamei mele (părinții mei sunt divortati)care este alcoolic a sărit la mine și la mama și a vrut sa îl bată și pe prietenul meu(fără succes deoarece el este mult mai bine făcut decât el)înainte sa am o relație cu acest băiat bineînțeles ca au mai fost astfel de certuri și bătăi,am poze,video-uri și înregistrări ca dovada!)
După cearta acea mama la dat afara și timp de 2 săptămâni nu la mai primit înapoi,apoi a început sa o șantajeze pe mama emoțional legat de sora mea vitrega de 2 ani...și sau împăcat,am mai stat câteva zile acolo și am plecat la tata împreuna cu iubitul meu (el neștiind ca concubinul mamei mele ma lovit și mi-a vorbit urat)deoarece nu mai suportam jignirile care începuseră sa vina și din partea mamei mele!

Eu nu inteleg de ce nu denunti la Politia din Romania?
Ar trebui denuntati la Politie amandoi, si mama si concubinu
Daca nu denunti lucrurile vor continua si nu vei putea nici sa studiezi intr-un asemenea mediu.

Nu vreau sa ii fac mamei mele rău și nici tatălui meu

Antoanela Geaman a scris:

Apeleaza la tatăl tău sa te apere legal...in rest mult succes!
Si concubinul si mama ta ar trebui denuntati!

Nu am la cine sa apelez...și tatăl meu mi-a zis ca nu ma mai suporta