Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna Am 19 ani, i-am facut in august Vreau sa plec de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna Am 19 ani, i-am facut in august Vreau sa plec de acasa in ...

Buna
Am 19 ani,iam facut in august
Vreau sa plec de acasa in alt oras,am motive intemeiate si foarte bine argumentate,motivul este ca nu ma inteleg bine cu parintii
Mama mea este acasa dar tatal este plecat in Germania
Am probleme cu parintii de la varsta de 15 ani,a fost si o incercare de suicid la 17 dar nu a fost sa fie
Nu stiu cum sa mai reactionez in asa situatie,nu mi se permite sa ies undeva cu prietenii,de iubit nci nu mai vorbesc,telefonul mi se controleaza in fiecare seara,si me se ia la ora 21:00 cel tarziu 22:00 (daca am ceva teme de facut)
Motivele certurilor sunt ca nu fac ceea cei place mamei,poate sa inceapa scandal mare din orice,chiar si din ca intro zi mam simtit rau din cauza menstruatii si nu am spalat vesela...si am primit bataie
Si la fiecare neintelegere ceea ce nu ii place ei il suna pe tata,si el doar de fiecare data imi spune stai ca vin acasa nici nu iti inchipui ce fac eu cu tine,dar eu deja stiu ce va face,ma va snopi in batai,mai este 1 luna si jumate dar eu deja nu mai vreau sa stau acasa
Cum pot pleca fara ca sa fiu data disparuta?
Tin sa reamintesc ca am incercat sa vorbesc cu ei,cumva sa ne intelegem,totusi 4 ani am suportat
Va rog ajutatima
Puteai pleca de acasa pentru a te intretine singura inca de la varsta de 18 ani de cand ai devenit majora.
Daca esti in continuarea studiilor poti solicita pe calea instantei de judecata pensie de intretinere de la parintii tai pana la finalizarea acestora.
Succes!
Am incercat sa plec dar nu am putut,miau zis ca politia va face orice ca sa ma aduca inapoi
Atunci aveam 18,si mau amenintat cu o discutie telefonica pe care au avuto cu un '' oarecare politist''
Acuma pot sa plec fara sa fiu data disparuta? politia le va accepta "cererea"(nu stiu cum se spune altfel) ca sa ma dea in cautare sau sa ma caute?
Eu am de gand sa las un bilet in care le spun ca am plecat si am unde sta
pleaca unde vezi cu ochii, ca nu te aduce nimeni inapoi.
De munca ai, ai cu ce te intretine, unde locui ? ca asta e important.
Mersi de raspuns.
Da,am bani pusi deoparte pentru chirie de munca deja gasesc,
Deja ma lamuresc cu chiria si dupa vad
pentru mine era important sa stiu ca nu am probleme daca ma dau in cautare
felicity76, utilizator
Esti majora poti sa pleci unde doresti nu ai nevoie de acordul nimănui.Doar tu raspunzi pt alegerile luate,părinții nu au nici un drept legal pt a ti interzice ceva.Succes.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat