avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1280 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa plec de acasa, dar nu am bani. Am 18 ani dar ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa plec de acasa, dar nu am bani. Am 18 ani dar ai mei ...

Vreau sa plec de acasa, dar nu am bani. Am 18 ani dar ai mei nu ma lasa sa imi caut de munca pentru a ma obliga să merg la facultate. As vrea sa imi găsesc de muncă in străinătate dar nu am nici o siguranță. Vreau sa spun ca nu plec de acasa de prea mult bine.
As vrea un sfat ce sa fac cum ar fi mai bine sa procedez.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:18, 16 Iulie 2022
Sfatul meu este sa urmezi o facultate care iti place.
Asa ai si cazare mai ieftina in orasul respectiv ( taxele de camin sunt mai mici ca cele din chirie, plus ca ai si utilitatile inluse, pe cand in chirie platesti tot...).
Asa, pentru inceput, poti gasi ceva part-time, iti mai faci si ceva prietenii... si, poate, impreuna gasiti un job mai bun, plecati in afara tarii,..

Plus ca pe perioada facultatii poti primi si o bursa, accesa diferite programe, mai prinzi si o reducere ca student...


Eu zic ca asta este o varianta mai buna decat sa te arunci cu capul in fata si sa nu stii ce te asteapta... si nici nu pierzi sprijinul parintilor.

Iti spun asta din experienta, tu poti face cum doresti...
Ultima modificare: Vineri, 15 Iulie 2022
Ionut.ion, utilizator
Inscrie-te la o facultate din alt oras si vei sta la camin.
Urmareste-ti interesul...profita cat poti ca te ajuta parintii acum. In timpul facultatii poti sa lucrezi part- time si iti mai strangi niste bani.
Este greu sa stai cu chirie...
Și în străinătate ce sa faci, fără o pregătire?
Sa cari cu cârca? Sa hamalesti și sa faci munca fizica, iar la 40 de ani sa fii cu sănătatea în pioneze?
Alți adolescenți își doresc sa facă o facultate, dar nu au posibilitatea.
Muta-te în alt oraș, stai la cămin și termina-ti studiile. Iar dacă o sa îți mai dorești, pleacă în străinătate, dar ca să lucrezi în domeniul tău.
pentru a ma obliga să merg la facultate.


si tu nu vrei pt ca....? nu te simti in stare sau de ce ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau să plec de acasă pentru că am probleme foarte mari cu părinții. mă pot muta la prietenul meu? Împlinesc 18 ani peste o lună Marilena1638 Marilena1638 Bună, am 18 ani fără o lună..Am incercat sa \"supraviețuiesc\" in casa cu părinții mei dacă îi pot numi așa...Nu mă înțeleg deloc cu tatăl meu ... (vezi toată discuția)
Plecata de acasa la 17 ani Elena123456ely Elena123456ely Buna ziua , problema sta in felul urmator , am 17 ani si vreau sa plec de acasa . Impreuna cu prietenul meu , am gasit o locuinta cu chirie , el lucreaza in ... (vezi toată discuția)
Parintii nu ma sustin la facultate catalincatalin90 catalincatalin90 care sunt pasii pe care trebuie sa ii indeplinesc sa imi dau in judecata parintii pentru ca nu vor sa ma mai sustina la facultate, si doresc acest lucru pentru ... (vezi toată discuția)