Forum Discuţii juridice Executare silită art.149 din OG 92/3003
Discuție deschisă în Executare silită

art.149 din OG 92/3003

Buna ziua,

Detin o firma la care nu am platit obligatiile la stat de vreo 2 ani si momentat firma are activitatea suspendata. Am primit o somatie sa le platesc in 15 zile si nu am facut-o. Apoi am primit o adresa ca imi pune in indisponibilitate conturile deschise la Banca X. Eu la Banca respectiva nu mai am cont dechis pe firma unde sunt asociat unic. In schimb am doua conturi de lei si valuta deschise pe persoana fizica. Indisponibilizarea se va aplica pe conturile personale? Pentru ca acolo am incasari (salariul)
Nu se pot atinge de conturile personale.
Nu se indisponibilizeaza conturile persoanei fizice. Simplist vorbind - evidenta conturilor se face prin Nume si CNP la persoanele fizice si prin CUI si denumire la persoanele juridice.
Multumec frumos pentru raspuns.
Sarbatori fericite in continuare.