Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nemotivat duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nemotivat duminica

Buna ziua! Sunt sef atelier intr-o institutie bugetara(spital) si am o problema cu un subaltern care a lipsit de la servici duminica .Vreau sa va intreb daca il pot pune nemotivat , el justificandu-mi verbal ca nu a stiut ca trebuie sa vina.Graficul de lucru le-a fost aratat la inceputul lunii, iar la locul de munca respectiv se lucreaza si sambata si duminica , sarbatori legale deasemenea.
va multumesc1
Acel grafic de lucru trebuia sa fie aus la cunostinta salariatilor si luata o semnatura de la ei, astfel incat nu se poate proba ca acestia au avut cunostinta de acest program de lucru.
Este foarte greu de precizat daca este sau nu nemotivat pentru ziua de duminica.