avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare art 6 OUG 132/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare art 6 OUG 132/2020

In data de 19,11,2020, Camera Deputatilor a avizat favorabil unele amendamente aduse OUG 132/2020, printre care la art 6 se face precizarea ca se vor acorda 2,500 lei pentru salariatii aflati in regim de telemunca atat in starea de urgenta cat si in starea de alerta. Proiectul de lege a fost trimis la promulgare la presedintele Romaniei si conform legilor in vigoare trebuia promulgat in 20 de zile. Aveti dvs alte informatii pentru ca noi ca angajatori responsabili am trimis salariatii sa lucreze de acasa folosind mijloace electronice personale. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:49, 8 Decembrie 2020
Intr-adevar, Proiectul de Lege pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr.132/2020 privind măsuri de sprijin destinate salariaţilor şi angajatorilor în contextul situaţiei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, precum şi pentru stimularea creşterii ocupării forţei de muncă nu a fost promulgat de catre Presedintele tarii.

Promulgarea legii se face în termen de cel mult 20 de zile de la primire.
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sprijin financiar telemunca in perioada starii de alerta Andrei_B3001 Andrei_B3001 Se acorda cei 2.500 lei sprijin financiar pentru telemunca si in perioada starii de alerta sau numai pentru ce a fost in perioada starii de urgenta? (vezi toată discuția)
Pe 9 noiembrie a fost promulgată legea 334/2023,tiparita in ... Ecristin Ecristin Pe 9 noiembrie a fost promulgată Legea 334/2023,tiparita in MO,(prelungire indemnizație covid),cand se va putea beneficia de ea?Multumesc (vezi toată discuția)
Am si eu o intrebare. luna septembrie intrăm în 75%, cu toate ... Andrei19899 Andrei19899 Am si eu o intrebare. Luna septembrie intrăm în 75%, cu toate că avem de lucru. Adică lucram de luni până joi. Se dăduse o lege precum ca statul da ... (vezi toată discuția)