Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plată pensie alimentară copil major ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plată pensie alimentară copil major ...

Bună seara. Vin cu o serie de întrebări prin care să primesc un sfat cu privire la plata pensiei de întreținere pentru unul din doi copii, după desfacerea căsătoriei, care a împlinit vârsta majoratului. Care este modalitatea prin care se poate continua plata pensiei astfel încât cel major să poată beneficia de aceasta până la finalizarea cursurilor de învățământ dar și cel minor să primească procentul aferent, dar să se încadreze în procentul legal de 33% din venit? Există vreo altă modalitate decât prin decizie judecătorească? Dacă singura varianta este prin decizie judecătorească, se poate înainta acțiune în instanță fără a fi reprezentat de un avocat, atâta timp cât părțile sunt de acord? Mulțumesc.
nu e nevoie de hotarare judecatoreasca. 1/3 din salariu o impartiti pe jumatate si trimiteti fiecarui copil.
Există deja o HJ cu poprire pe salariu a 33%, iar, în momentul împlinirii vârstei de 18 ani, această poprire va deveni 25%. Copilul major, continuându-și studiile, nu va mai primi nimic, rămânând ca eu să fac plata benevol în contul personal. Cum mă pot încadra în 33% dacă fiecare copil are dreptul la jumătate din poprire iar unul primește deja 25%? Dacă virez doar diferența până la 1/3, unul va fi nedreptățit, legal vorbind, și va putea cere ulterior plata diferenței, eu neavând nici o dovadă că am virat suma corespunzătoare.

gi-jane2 a scris:

nu e nevoie de hotarare judecatoreasca. 1/3 din salariu o impartiti pe jumatate si trimiteti fiecarui copil.

Împărțiți 33% la 2 și dați egal la fiecare copil câte 16,66% din venitul lunar net.
Păstrați cu sfințenie chitanțele să le aveți ca probă dacă fost soție va cere 25% pentru cel minor.

Cum vi s-a spus mai sus, nu mai aveți nevoie de o nouă decizie judecătorească, dacă plătiți benevol egal la fiecare copil, indiferent că unul e minor și celălalt major.

Aveți poprire de la un executor judecătoresc`?
Scrie în decizia instanței explicit că cel mic va primi automat 25% când cel mare va împlini 18 ani`?
Dapix, utilizator
Nu, poprirea este făcută prin HJ pentru plata pensiei alimentare, direct pe statul de salarii. Nu este stipulat în HJ decât că pensia alimentară se plătește în cuantum de 33% din venitul net, până la împlinirea vârstei de 18 ani. De aceea am pus întrebarea, deoarece plata pensiei, fiind făcută direct pe statul de salarii, în momentul împlinirii vârstei de 18 ani a unuia dintre copii, va fi reținută doar 1/4 pentru cel minor, iar pentru cel major, dacă plătesc benevol prin virament, nu știu dacă depunerea doar a diferenței până la 1/3 va fi legală. Dacă viramentul era făcut benevol de către mine, nu exista nicio problemă, însă fiind prin poprire pe stat de salariu, cei de la finanțe vor opera viramentul conform legii, adică 25% pentru singurul copil minor.

Dapix a scris:

Împărțiți 33% la 2 și dați egal la fiecare copil câte 16,66% din venitul lunar net.
Păstrați cu sfințenie chitanțele să le aveți ca probă dacă fost soție va cere 25% pentru cel minor.

Cum vi s-a spus mai sus, nu mai aveți nevoie de o nouă decizie judecătorească, dacă plătiți benevol egal la fiecare copil, indiferent că unul e minor și celălalt major.

Aveți poprire de la un executor judecătoresc`?
Scrie în decizia instanței explicit că cel mic va primi automat 25% când cel mare va împlini 18 ani`?

Angajați un avocat specializat pe dreptul familiei, și rezolvați problema. Trebuie să cereți în instanță reducerea pensiei la 16,66% pentru copilul minor, și restul de 16,66% veți plăti în contul bancar al copilului major, pe perioada cât acesta va continua studiile.

Dacă vă angajați un avocat bun specializat pe dreptul familiei, va ști ce are de făcut și ce să solicite instanței de judecată.
Copilul care a împlinit 18 ani va trebui să vă aducă de la școală adeverință din care să rezulte că este în continuarea studiilor.
Dapix, utilizator