Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plată pensie alimentară copil major ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plată pensie alimentară copil major ...

Bună seara. Vin cu o serie de întrebări prin care să primesc un sfat cu privire la plata pensiei de întreținere pentru unul din doi copii, după desfacerea căsătoriei, care a împlinit vârsta majoratului. Care este modalitatea prin care se poate continua plata pensiei astfel încât cel major să poată beneficia de aceasta până la finalizarea cursurilor de învățământ dar și cel minor să primească procentul aferent, dar să se încadreze în procentul legal de 33% din venit? Există vreo altă modalitate decât prin decizie judecătorească? Dacă singura varianta este prin decizie judecătorească, se poate înainta acțiune în instanță fără a fi reprezentat de un avocat, atâta timp cât părțile sunt de acord? Mulțumesc.
Mulțumesc pentru răspuns.

Dapix a scris:

Angajați un avocat specializat pe dreptul familiei, și rezolvați problema. Trebuie să cereți în instanță reducerea pensiei la 16,66% pentru copilul minor, și restul de 16,66% veți plăti în contul bancar al copilului major, pe perioada cât acesta va continua studiile.

Dacă vă angajați un avocat bun specializat pe dreptul familiei, va ști ce are de făcut și ce să solicite instanței de judecată.
Copilul care a împlinit 18 ani va trebui să vă aducă de la școală adeverință din care să rezulte că este în continuarea studiilor.

Puteți trimite benevol banii. Doar dacă există neînțelegeri se apelează la instanța de judecată.