avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj in timpul casatoriei! Am achizitionat un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj in timpul casatoriei! Am achizitionat un apartament, recasatorita fiind, din banii ...

Am achizitionat un apartament, recasatorita fiind, din banii din partajul cu fostul sot. Apartamentul a costat 35.000 euro, facand dovada cu actul de partaj judiciar pentru suma de 27.500 euro, restul, de 8000 euro fiind bun comun cu acualul sot. Din pacate, sunt in proces de divort, si bineinteles partaj din nou. Pentru inscrierea in Cartea Funciara, notarul a mentionat acei 8000 euro ca fiind bun comun. Acum, trebuie sa impart tot imobilul cu actualul sot, sau doar acei 8000 euro? Inseamna ca trebuie sa-i dau jumatate din tot ce am impartit cu fostul sot? Pai nu-mi ajunge tot restul vietii sa tot platesc pentru cine s-a 'aflat' cu bunuri imobile de la 'fosti'! Nu ma judecati, stiu ca am fost proasta si prostita!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:39, 11 Decembrie 2020
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie împărțiți doar cei 8000 euro.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
mergeti la un avocat cu actul de proprietate si cu un buletin de informare scos de la cartea funciara, sa vada ce scriexact in acte, cum e inscrisa proprietatea.
Daca nu e specificata o cota proprie si una comuna, veti cere partajul apartamentului si veti timbra la valoarea intregului ap.
Veti cere o cota majorata, cereti sa aveti 90% din ap, sa vi se atribuie casa si sa ii dati sulta pt 10& din casa. Mai cereti si cheltuieli de judecata ca o sa cheltuiti ceva si sa va recuperati cheltuiala.
incercati intai sa partajati pe cale amiabla, sa mergeti la notar ca e mai ieftin.
el ce pretentii are ?
Ultima modificare: Miercuri, 9 Decembrie 2020
gi-jane2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, trebuie vazute actele si analizata intreaga situatie de avocat.
Oamenii trebuie sa mearga la avocat ca sa stie ce drepturi au din timp insa nu sunteți singura persoana care a procedat asa.
Trebuie văzut dacă exista ceva care sa va ajute pe parte juridica.
Poate fi necesara si analiza pe situatia de ansamblu.
Este bine sa stiti ca la avocat nu se merge doar pentru a fi reprezentat la proces.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Decembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dumnealui cand e treaz nu are pretentii, cand se imbata, vrea sa imparta apartamentul. Va multumesc pentru timpul acordat. Extrasul CF poate fi folosit la partaj? Este luat in considerare? Avocatul meu s-a consultat cu un notar care a facut referire la faptul ca desi e specificat in actul de cumparare ca provine din partaj, este irelevant ca avem in comul acei 8000 euro.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Decembrie 2020
Adriana Janette, utilizator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dumnealui cand e treaz nu are pretentii, cand se imbata, vrea sa imparta apartamentul

e bie ca nu e invers, ca nu il puteati duce la notar beat :)
poate e de acord cu un partaj amiabil la notar.

Alte discuții în legătură

Partaj dupa 8 ani de la divort doina33ro doina33ro Am divortat in 2006 cu intelegerea de a face partajul pe cale amiabila in proportii egale,dar se pare ca verba volant... Am achizitionat in 1997 un apartament ... (vezi toată discuția)
Partaj pojogaana pojogaana Cat costa partajul la notar in Germania. (vezi toată discuția)
Cat inseamna cota parte pentru unul din cei doi copii ai tatalui decedat dintr-un apartament? Vicky1 Vicky1 Tatal a decedat si a lasat in urma o sotie si doi copiii. Cat inseamna cota parte a unuia dintre cei doi copiii? Daca apartamentul valoreaza 52.000 euro ... (vezi toată discuția)