Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj in timpul casatoriei! Am achizitionat un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj in timpul casatoriei! Am achizitionat un apartament, recasatorita fiind, din banii ...

Am achizitionat un apartament, recasatorita fiind, din banii din partajul cu fostul sot. Apartamentul a costat 35.000 euro, facand dovada cu actul de partaj judiciar pentru suma de 27.500 euro, restul, de 8000 euro fiind bun comun cu acualul sot. Din pacate, sunt in proces de divort, si bineinteles partaj din nou. Pentru inscrierea in Cartea Funciara, notarul a mentionat acei 8000 euro ca fiind bun comun. Acum, trebuie sa impart tot imobilul cu actualul sot, sau doar acei 8000 euro? Inseamna ca trebuie sa-i dau jumatate din tot ce am impartit cu fostul sot? Pai nu-mi ajunge tot restul vietii sa tot platesc pentru cine s-a 'aflat' cu bunuri imobile de la 'fosti'! Nu ma judecati, stiu ca am fost proasta si prostita!
Trebuie împărțiți doar cei 8000 euro.
mergeti la un avocat cu actul de proprietate si cu un buletin de informare scos de la cartea funciara, sa vada ce scriexact in acte, cum e inscrisa proprietatea.
Daca nu e specificata o cota proprie si una comuna, veti cere partajul apartamentului si veti timbra la valoarea intregului ap.
Veti cere o cota majorata, cereti sa aveti 90% din ap, sa vi se atribuie casa si sa ii dati sulta pt 10& din casa. Mai cereti si cheltuieli de judecata ca o sa cheltuiti ceva si sa va recuperati cheltuiala.
incercati intai sa partajati pe cale amiabla, sa mergeti la notar ca e mai ieftin.
el ce pretentii are ?
gi-jane2, moderator
Da, trebuie vazute actele si analizata intreaga situatie de avocat.
Oamenii trebuie sa mearga la avocat ca sa stie ce drepturi au din timp insa nu sunteți singura persoana care a procedat asa.
Trebuie văzut dacă exista ceva care sa va ajute pe parte juridica.
Poate fi necesara si analiza pe situatia de ansamblu.
Este bine sa stiti ca la avocat nu se merge doar pentru a fi reprezentat la proces.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dumnealui cand e treaz nu are pretentii, cand se imbata, vrea sa imparta apartamentul. Va multumesc pentru timpul acordat. Extrasul CF poate fi folosit la partaj? Este luat in considerare? Avocatul meu s-a consultat cu un notar care a facut referire la faptul ca desi e specificat in actul de cumparare ca provine din partaj, este irelevant ca avem in comul acei 8000 euro.
Adriana Janette, utilizator
Dumnealui cand e treaz nu are pretentii, cand se imbata, vrea sa imparta apartamentul

e bie ca nu e invers, ca nu il puteati duce la notar beat :)
poate e de acord cu un partaj amiabil la notar.