Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj in timpul casatoriei! Am achizitionat un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj in timpul casatoriei! Am achizitionat un apartament, recasatorita fiind, din banii ...

Am achizitionat un apartament, recasatorita fiind, din banii din partajul cu fostul sot. Apartamentul a costat 35.000 euro, facand dovada cu actul de partaj judiciar pentru suma de 27.500 euro, restul, de 8000 euro fiind bun comun cu acualul sot. Din pacate, sunt in proces de divort, si bineinteles partaj din nou. Pentru inscrierea in Cartea Funciara, notarul a mentionat acei 8000 euro ca fiind bun comun. Acum, trebuie sa impart tot imobilul cu actualul sot, sau doar acei 8000 euro? Inseamna ca trebuie sa-i dau jumatate din tot ce am impartit cu fostul sot? Pai nu-mi ajunge tot restul vietii sa tot platesc pentru cine s-a 'aflat' cu bunuri imobile de la 'fosti'! Nu ma judecati, stiu ca am fost proasta si prostita!
TRebuie vazut ce alte bunuri mai aveti ca sa stabilitio cota pentru intreg patrimoniul. Exprimarea notarului e ca a facut ce a putut in lipsa unei conventii. Conventia matrimoniala era cea mai buna solutie, nu aveati dureri de cap.
Acum impartiti imobilul, dar nu in cote egale de 50-50%, ci diferit, dupa contributie. Ii mai dati inapoi partea lui actuala si gata.