Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua Detin adeverinta de vanzare libera emisa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua Detin adeverinta de vanzare libera emisa inaintea intrarii ...

buna ziua

Detin adeverinta de vanzare libera emisa inaintea intrarii in vigoare a ultimei legi vanzare terenuri extravilan .1)Are o scadenta adeverinta ?
2)Va trebui sa reiau procedeul de scoatere la vanzare ?
Adeverinta nu are termen de valabilitate, o puteti folosi oricand.
Daca imobilul s-a aflat sub incidenta art. 3 al. 1 din Legea 17/2014 si ati obtinut si avizul MaPN pentru vanzarea terenului, acela este valabil doar 6 luni.
Articolul 3
(1) Terenurile agricole situate în extravilan pe o adâncime de 30 km față de frontiera de stat și țărmul Mării Negre, către interior, precum și cele situate în extravilan la o distanță de până la 2.400 m față de obiectivele speciale pot fi înstrăinate prin vânzare doar cu avizul specific al Ministerului Apărării Naționale, eliberat în urma consultării cu organele de stat cu atribuții în domeniul siguranței naționale, prin structurile interne specializate menționate la art. 6 alin. 1 din Legea nr. 51/1991 privind securitatea națională a României, cu modificările și completările ulterioare.