avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Lege vs. OUG - intaietate? Atunci cand exista o lege ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Lege vs. OUG - intaietate? Atunci cand exista o lege in vigoare ...

Lege vs. OUG - intaietate?

Atunci cand exista o lege in vigoare care reglementeaza foarte clar o anume situatie, dar in cadrul unui OUG se specifica alte date (cuantumuri, perioade de aplicare, alte detalii) decat Legea aflata inca in vigoare, care din cele doua are prioritate? Mai pe scurt, atunci cand exista divergente sau diferente intre o Lege in vigoare si OUG, amandoua tratand acelasi subiect, care din ele se aplica?

Ex: OUG 211/2020 vs. Lg. 282/2020 aparute in M. Of. la cateva zile diferenta, ambele aduc modificari la OUG 132 dar sunt diferite. OUG 211 prevede ca reucerea timpului de munca poate fi de pana la 80 % iar Lege 282 prevede ca poate fi de pana la 50 %.
Astfel, care se aplica cu prioritate,in conditiile in care au prevederi contradictorii?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Oana.Musceleanu , utilizator 13:06, 10 Decembrie 2020
Legea nouă are efectul abrogării tacite a dispozițiilor contrare din legea veche. Cel mai probabil se vor aplica prevederile legii noi iar in măsura în care nu contravin legii noi, și dispozițiile celei vechi, daca nu au fost abrogate expres. Citiți cu atenție actul normativ mai recent.
Ultima modificare: Joi, 10 Decembrie 2020
BazilMicu, utilizator
Ideea e ca mai intai a aparut OUG 211 care modifica OUG 132, publicat in 7 Dec in M.Of. apoi in 9 Dec - Lege 282 care modifica acelasi OUG 132 dar cu dispozitii contrre fata de OUG-ul modificator de acum 2 zile.

Ce se aplica, OUG ul din 7 Dec.
Sau Legea din 9 Dec?

Ambele modifica acelasi OUG 132, dar au dispozitii opuse.

Multumesc!

BazilMicu a scris:

Legea nouă are efectul abrogării tacite a dispozițiilor contrare din legea veche. Cel mai probabil se vor aplica prevederile legii noi iar in măsura în care nu contravin legii noi, și dispozițiile celei vechi, daca nu au fost abrogate expres. Citiți cu atenție actul normativ mai recent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 132/ lege 282/2020-buna ziua as dori sa stiu daca dupa adoptarea legii 282/ 2020 ... daniola daniola buna ziua as dori sa stiu daca dupa adoptarea legii 282/ 2020 care modifica ordonanta 132/ 2020 referitor la reducerea timpului de lucru mai este sau nu ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal - stagiu minim de cotizare - neretroactivitatea legi civile blue31 blue31 X persoana devine asigurata si achita cotizatia necesara conform si in baza OUG 158/2005 modificat si completat prin L399/2006 din luna noiembrie 2017 ! - ... (vezi toată discuția)
Help ! veritas veritas Va rog sa imi spuneti daca legea 567/2004 a suferit modificari pana la data actuala. Daca da, imi poate oferii cineva varianta modificata? Multumesc (vezi toată discuția)