Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Părinții au fost despărțiți de cind ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Părinții au fost despărțiți de cind eram copii ...

Buna ziua ! Părinții au fost despărțiți de cind eram copii . Tata nostru s-a recăsătorit și nu a avut alți copii cu noua soție . Amindoi au locuit in casa bunicilor noștri paterni . Anul acesta tatăl nostru a decedat , iar acum o săptămâna și soția lui . As vrea sa știu dacă aceasta are dreptul de a lasă testament altei persoane pe casa bunicilor , ce nu este bun dobândit împreuna ? Și dacă da , ce anume cota ? De asemenea dacă persoana căreia i-a lăsat testament ( nu cunosc ce conține acesta și dacă este făcut la notar sau unul olograf ) are dreptul sa deschidă ea , succesiune , atita timp cit noi încă nu am deschis de pe urma tatălui ? Menționez ca eu și sora mea , nu locuim in România , și din cauza Pandemiei , nu am putut sa ne deplasam pt a deschide succesiunea . Va mulțumesc și aștept un răspuns !
danotilia, utilizator
Soția supraviețuitoare moștenește 1/4 din bunurile proprii ale tatălui dvs.
În mod normal, soția poate lăsa oricui dorește acest sfert, însă din moment ce are copii, testamentul respectiv este supus reductiunii.
1/4 din ce avea tata si ce a mostenit la randul sau, va fi mostenit de mostenitorii legali sau testamentari ai sotiei.